Na ukrajinskom bojisku bežne nastávajú situácie, keď malé a lacné drony ničia mnohonásobne drahšie tanky a obrnené vozidlá. Úloha všetkých týchto dronov, od tých najmenších po tie pripomínajúce bojové lietadlá, na bojiskách len porastie.
Drony už má v arzenáli každá armáda na svete, pozornosť však musí zamerať aj na obranu proti nim. „Bez toho bude vždy na rane a bude strácať značné množstvo síl a prostriedkov,“ vysvetľuje Jan Farlík, vedúci katedry protivzdušnej obrany a prodekan Fakulty vojenských technológií Univerzity obrany v Brne.
Video: Ukrajinský pilot dronu sa z pohľadu prvej osoby triafa do ruskej diery s dokonalou presnosťou
Môžete na začiatok definovať dron, alebo je lepšie použiť výraz bezpilotný lietajúci prostriedok? Odkiaľ sa vlastne vzal názov dron?
Slovo dron sa začalo používať v hobby sfére v čase, keď sa začali predávať prvé koptéry. Správny názov je bezpilotný prostriedok, anglicky Unmanned Aerial Vehicle - UAV, ale stále častejšie sa používa termín bezpilotný systém, Unmanned Aerial System - UAS. To preto, že za UAS počítame všetko, teda nielen samotné lietadlo, ale aj operátora, ktorý ho zo zeme riadi.
Pojem UAV potom iba pre to, čo lieta, teda samotný bezpilotný prostriedok. Všeobecne je ale dron už tak vžitý pojem, že aj samotná Severoatlantická aliancia prijala tento termín za platný v prípade, že sa bavíme o bezpilotných prostriedkoch do 150 kg váhy. To znamená, že podľa dokumentu NATO C-UAS Handbook verzie 2 dronom nazývame bezpilotný prostriedok, pokiaľ má hmotnosť do 150 kg.
Kedy začali byť tieto prostriedky využívané ozbrojenými silami a na aké účely boli pôvodne používané?
Zostáva vám 80% na dočítanie.