Británia plánuje vyslať ďalších dvesto svojich vojakov do Kosova s cieľom posilniť tamojšiu mierovú misiu pod vedením NATO (KFOR). Po príchode posíl bude v Kosove pôsobiť približne šesťsto britských vojakov.
Tento krok prichádza po minulotýždňových zrážkach medzi srbskými ozbrojencami a kosovskou políciou, a tiež v čase obáv, ktoré vyvolali správy o zhromažďovaní srbských síl na hraniciach Kosova, informuje agentúra AFP.
"Británia vysiela približne dvesto vojakov z 1. práporu Kráľovského pluku princeznej z Walesu, aby sa pripojili k 400-člennému britskému kontingentu, ktorý už v Kosove pôsobí," povedal hovorca NATO Dylan White s tým, že posily vyšlú aj ďalšie členské krajiny Aliancie, ktoré však konkrétne nemenoval.
"Toto rozhodnutie (Británie) prichádza po násilnom útoku na kosovskú políciu z 24. septembra a v období zvýšeného napätia v regióne," uviedol hovorca. Zároveň opäť vyzval na upokojenie situácie a apeloval na Belehrad a Prištinu, aby čo najskôr obnovili dialóg, ktorý je "jediným spôsobom na dosiahnutie trvalého mieru".
NATO predtým v reakcii na aktuálnu situáciu v Kosove schválilo zvýšenie počtu príslušníkov KFOR, ale konkrétne detaily zatiaľ neboli oznámené.
Srbsko zhromažďuje svoje sily
Spojené štáty aj EÚ tento týždeň upozornili, že Srbsko na hraniciach s Kosovom zhromažďuje svoje ozbrojené sily vrátane delostrelectva i tankov. Vyzvali pritom Belehrad, aby ich stiahol a zabránil tak hroziacej destabilizácii situácie.
Kosovská vláda v sobotu vyhlásila, že monitoruje pohyby srbských vojsk z "troch rôznych smerov". Apelovala na Belehrad, aby svojich vojakov okamžite stiahol a celú pohraničnú oblasť demilitarizoval, uviedla agentúra AP.
Srbský prezident Alexander Vučič v nedeľu poprel správy o hromadení srbských vojsk pri hraniciach s Kosovom a označil ich za súčasť "lživej kampane" vedenej voči Srbsku.
Najvážnejší incident uplynulých rokov
Minulú nedeľu (24. 9.) ozbrojenci zastrelili policajta na severe Kosova a potom sa na niekoľko hodín zabarikádovali v pravoslávnom kláštore v obci Banjska. Kosovská polícia počas obliehania zastrelila troch z nich.
Ide o najzávažnejší incident tohto druhu za niekoľko uplynulých rokov a Kosovo obviňuje Srbsko z podpory ozbrojencov. Vučič odmieta, že bolo Srbsko akokoľvek zapojené do potýčok v obci Banjska. Troch zabitých ozbrojencov však označili v Srbsku za hrdinov a tamojšie úrady si ich pamiatku uctili aj dňom štátneho smútku.
Medzi Srbskom a Kosovom panujú napäté vzťahy už od konca 90. rokov, keď proti sebe bojovali srbské jednotky a albánski povstalci. Kosovo, kde žijú prevažne Albánci, vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska vo februári 2008, Belehrad ho však stále považuje za svoju provinciu. Z približne 1,8 milióna obyvateľov Kosova je asi 120-tisíc etnických Srbov.