Vo veku 98 rokov zomrel dnes večer v Ríme niekdajší taliansky prezident Giorgio Napolitano. Informovala o tom talianska tlačová agentúra ANSA. Už pred niekoľkými dňami médiá informovali, že bývalej hlave štátu sa značne priťažilo. Napolitano viedol Taliansko v rokoch 2006 až 2015 a v komplikovanom období finančnej krízy v rokoch 2010 a 2011.
Bol prvým talianskym prezidentom, ktorého parlament zvolil dvakrát, a tiež prvým bývalým členom Talianskej komunistickej strany, ktorý sa dostal do najvyššej talianskej politickej funkcie.Premiérka vyjadrila sústrasť
Podľa súčasného prezidenta Sergia Mattarellu sa v Napolitanovom živote "vo veľkej miere zrkadlila druhá časť 20. storočia". V kondolenčnom odkaze Napolitanovej manželke Clio Bittoniovej pápež František uviedol, že pri rokovaní s Napolitanom oceňoval jeho ľudskosť a predvídavosť. Podľa expremiéra Maria Draghiho vedel Napolitano "viesť dialóg so všetkými politickými kultúrami". Premiérka Giorgia Meloniová vyjadrila sústrasť rodine.
Talianska tlač spomína na Napolitana odvolaním sa na jeho komunistickú minulosť aj jeho podporu európskej integrácii. Denník Corriere della Sera píše o Napolitanovi ako o pragmatickom reformátorovi s veľkým dôrazom na detail.
Denník La Repubblica poukazuje na to, že Napolitano bol jedným z mála talianskych politikov, ktorý zastával popredné funkcie prakticky od obnovenia demokracie po vojne až do posledných rokov.
Podľa portálov sa Napolitano tiež vyznačoval opatrnosťou a vytriezvenosťou. Pravicová tlač pripomína jeho úlohu v roku 2011, keď Silvio Berlusconi musel podať demisiu a vtedajší prezident vymenoval "technokratickú" Montiho vládu. Časť talianskej pravice považuje demisiu Berlusconiho kabinetu za "prevrat" zosnovaný Bruselom, Európskou centrálnou bankou a práve Napolitanom.
Minúta ticha
Taliansky futbal cez víkend uctí Napolitana minútou ticha pred ligovými zápasmi a v rodnej Neapole budú prápory na verejných budovách stiahnuté na pol žrde. Ľudia sa budú môcť rozlúčiť s bývalým prezidentom v Senáte, keďže Napolitano bol doživotným senátorom. Táto funkcia patrí v Taliansku všetkým bývalým hlavám štátu. Nie sú zatiaľ známe podrobnosti o štátnom pohrebe či smútku.
Napolitano bol politickým matadorom, ktorý začal pôsobiť v talianskej politike po druhej svetovej vojne. Dlho bol členom talianskej komunistickej strany, kde bol popredným predstaviteľom reformného krídla. Po páde Berlínskeho múru a po zmene názvu komunistickej strany Napolitano zastával popredné vládne funkcie a bol napríklad ministrom vnútra.
Napolitano bol prezidentom v období, ktoré analytici považujú za jedno z najkomplikovanejších v súdobej talianskej histórii. Bol kľúčovým politickým aktérom počas finančnej krízy v rokoch 2010 a 2011, za čo si vyslúžil od novinárov prezývku kráľ Giorgio. Vďaka Napolitanovi obtiažne v krajine postihnutej dlhovou krízou prevzala nadstranícka vláda premiéra Maria Montiho, ktorý nahradil v úrade Silvia Berlusconiho. Príliš iniciatívne vedenie prezidentského úradu však mnohí talianski politici Napolitanovi vyčítali.
Napolitano bol tiež posledným talianskym prezidentom, ktorý navštívil Českú republiku. Stalo sa tak v apríli 2011, keď rokoval na Hrade s vtedajším prezidentom Václavom Klausom.