Arménsky premiér Nikol Pašinjan obvinil ruskú misiu v Náhornom Karabachu, že neurobila dosť na odvrátenie útoku Azerbajdžanu na túto oblasť. Arménsko sa tiež podľa neho teraz pripravuje na prijatie 40-tisíc karabašských rodín. Predseda arménskej vlády to povedal vo vyhlásení k národu.
V Náhornom Karabachu žije podľa TASS asi 120-tisíc ľudí. Sily Arménov v separatistickom Náhornom Karabachu sa v stredu vzdali Azerbajdžanu, ktorý tam o deň skôr zahájil rozsiahlu vojenskú operáciu.
Podľa agentúry Armenpress Pašinjan hovoril o ochote prijať utečencov z Náhorného Karabachu v reakcii na obvinenie, že Jerevan Arména z Náhorného Karabachu prijať v skutočnosti nechce. Premiér sa však obhajoval, že už začiatkom týždňa nariadil pracovným skupinám, aby zabezpečili ubytovanie pre potenciálnych utečencov, a že vláda už pripravila desiatky tisíc izieb.
O začiatku evakuácií karabašských obyvateľov však zatiaľ z Jerevana správy nie sú. V stredu ruské ministerstvo obrany bez ďalších podrobností oznámilo, že vyše dvetisíc civilistov z najnebezpečnejších oblastí Náhorného Karabachu evakuoval takzvaný ruský mierový kontingent, ktorý v oblasti pôsobí od konca vojny v roku 2020.
Jediné pozemné spojenie Náhorného Karabachu s Arménskom, Lačinský koridor, už desať mesiacov blokuje Azerbajdžan. Mnohí obyvatelia Náhorného Karabachu sa preto v stredu vydali na letisko v Stepanakerte, správnom stredisku oblasti, dúfajúc, že sa im podarí z hornatej oblasti odísť.
Letisko však nefunguje už od 90. rokov minulého storočia a teraz slúži ako veliteľstvo ruských síl v Karabachu.
V azerbajdžanskom meste Jevlach sa vo štvrtok konali rozhovory medzi zástupcami arménskych obyvateľov oblasti a azerbajdžanskými úradmi o budúcnosti regiónu a etnických Arménov, ktorí tam žijú. Výsledky nie sú jasné. Obe strany sa však dohodli na skorom ďalšom kole rokovaní. O situácii má večer rokovať Bezpečnostná rada OSN.