Ukrajina plánuje preraziť cez ruské obranné línie na konkrétnom mieste. V rozhovore pre americkú televíziu CBS to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tým, že on presne vie, kde sa pokus o prielom uskutoční.
VIDEO: Rozhovor s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským:
"Naozaj to chceme urobiť. Prelomiť obrannú líniu. Nie je to jednoduché. Stane sa to, tým som si istý," uviedol Zelenskyj s tým, že viac informácií nemôže poskytnúť.
"Viem, kde prerazíme a prerazíme mocne. Naozaj dúfam a verím našim vojakom, že sa to stane," dodal ukrajinský prezident.
Zaváži počasie?
Ukrajina spustila protiofenzívu v júni tohto roka. Jej cieľom je získať územia stratené vplyvom ruskej agresie, ktorá sa začala vo februári 2022 a tiež oblasti, o ktoré prišla v rokoch predtým. Množia sa upozornenia, že do zhoršenia počasia, čo ofenzívu výrazne zbrzdí, zostavá posledných možno šesť týždňov. Ukrajinci však tvrdia, že ani to ich nezastaví a pritom poukazujú na minuloročné oslobodenie mesta Cherson, ktoré sa uskutočnilo v novembri.
Hoci zatiaľ nepostupuje veľkým tempom, úspechy zaznamenala pri Bachmute v Doneckej oblasti, kde počas víkendu Kyjev hlásil oslobodenie strategicky významnej obce Kliščijivka južne od mesta.
Najbližšie k prielomu ruských obranných línií sa však Ukrajinci dostali v Záporožskej oblasti po tom, ako získali obec Robotyne. Vo frontovej línii tak vznikol výbežok, ktorý ukrajinské sily postupne rozširujú. V oblasti už dokázali preniknúť aj za druhú líniu ruskej obrany.
Chcú vraziť klin
Cieľom je prehrýzť sa pripravenými ruskými líniami, mínovými poľami a opevnenými pozíciami až k dôležitému dopravnému uzlu, mestu Tokmak.
Po jeho prípadnom získaní by mohli Ukrajinci postupovať buď na Melitolol, ktorý leží pri pobreží Azovského mora, alebo na Berďansk. To je prístavné mesto na azovskom pobreží. Výsledok by však bol rovnaký - pretnutie okupovaných území Ukrajiny na dve časti, čím by odrezali okupovanú časť Chersonskej oblasti a Krym od pozemného spojenia s Ruskom.
Kremľu by na zásobovanie týchto oblastí zostal prakticky už iba Kerčský most, ktorý je čoraz častejším cieľom ukrajinských útokov.
Podľa dnešného vyjadrenia námestníčky ukrajinského ministra obrany Hany Maliarovej sa ukrajinským silám za dobu protiofenzívy v okolí Bachmutu podarilo oslobodiť asi 51 kilometrov štvorcových. Okolo Robotyne to je 260 kilometrov štvorcových.
Rusi vyslali posily
Závažnosť situácie okolo Robotyne si Rusi zjavne uvedomujú. Podľa britského ministerstva obrany, ktoré sa odvoláva na poznatky britskej vojenskej rozviedky, k tejto obci vyslali počas uplynulých dvoch týždňov posily.
Práve posilnenie ruských jednotiek v oblasti je považované za kľúčové pre ich schopnosť udržať tamojšie obranné línie.
Ruské posily majú tisíce vojakov a dohromady je teraz pri Robotyne asi 10-tisíc elitných ruských výsadkárov. Väčšina ich jednotiek však nie je podľa Londýna úplná.