Šesť dní po ničivých záplavách v Líbyi, pri ktorých zomrelo vyše 11-tisíc ľudí a desiatky tisíc prišli o strechu nad hlavou, rastú v krajine obavy z možného šírenia infekčných chorôb.
Záchranári sa zároveň pri pátraní po možných preživších stretávajú so zničenými cestami a ďalšou narušenou infraštruktúrou, ktorá komplikuje aj rozvoz najnutnejšej pomoci, píšu svetové médiá. Podľa denníka The Guardian hrozí v krajine nová humanitárna kríza.
Ľudia po záplavách, ktoré zničili východolíbyjské mesto Darná, stále nachádzajú desiatky mŕtvych tiel. Svetová zdravotnícka organizácia varovala miestnych obyvateľov, aby mŕtvych nepochovávali do masových hrobov, pretože to okrem psychických traum pre ich blízkych môže spôsobiť aj šírenie chorôb.
Miestne úrady vyzvali obyvateľov, aby v Darnej nepoužívali vodu zo studní.
"Pri takejto udalosti sa naozaj môžeme obávať chorôb súvisiacich s vodou," povedala britskému denníku v Darná miestna koordinátorka organizácie Lekári bez hraníc Manoelle Cartonová.
Doterajšiu snahu o humanitárnu pomoc popísala ako chaotickú. Aj podľa ďalších organizácií hrozí desiatkam tisíc ľudí nedostatok základných potravín a liekov.
Búrka Daniel sprevádzaná prívalovými dažďami spôsobila minulú nedeľu pretrhnutie dvoch priehrad nad mestom Darná, ktoré vzápätí bleskovo zaplavila prívalová vlna.
Podľa starostu tohto prístavného mesta, ktorého počet obyvateľov sa odhaduje zhruba na 100-tisíc, môže byť konečný počet obetí vzhľadom na počet zničených budov až 20-tisíc.
Do mesta, ktoré značná časť obyvateľov v posledných dňoch opustila, úrady uzavreli prístup verejnosti, aby uľahčili záchranné práce. Humanitárne organizácie stále dúfajú, že je nádej na nájdenie ďalších preživších.
Sústredí sa ale aj na dodávky potravín ľuďom v menej zničenej východnej oblasti mesta, ktorú záplavy odrezali od jeho ďalších častí.