Podiel Ruska na celkovom dovoze ropy do Českej republiky v prvej polovici tohto roka vzrástol aj napriek obmedzeniam Európskej únie. Uviedla v pondelok štátna spoločnosť Mero, informuje AFP.
"Podiel dovozu ruskej ropy ropovodom Družba oproti dovozu z iných krajín ropovodom IKL dosiahol v prvom polroku približne 65 percent ku 35 percentám," povedala pre agentúru AFP Barbora Putzová, hovorkyňa štátnej spoločnosti Mero. V roku 2022 bol tento podiel 56 ku 44 percentám v prospech ropovodu Družba, dodala.
Údaje českého ministerstva priemyslu a obchodu ukázali, že tohtoročný podiel ropy prepravenej Družbou bol najvyšší minimálne od roku 2012.
EÚ zakázala väčšinu dovozu ropy z Ruska v máji 2022, tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu, ale ropovod Družba bol z tohto zákazu dočasne vyňatý.
Jiří Gavor, šéf českého združenia nezávislých dodávateľov energií, sa domnieva, že poľskú spoločnosť PKN Orlen, ktorá prevádzkuje české rafinérie, pravdepodobne viedli ekonomické dôvody k tomu, aby sa držala ruskej ropy.
"Povedal by som, že PKN Orlen ťaží z toho, že tranzit ropy cez Družbu tu zatiaľ nie je zakázaný, je legálny a je lacnejší ako ropa z iných zdrojov," povedal pre AFP.
V máji spoločnosť Mero oznámila, že podpísala dohodu o ukončení českej závislosti od ruskej ropy a zaviazala sa financovať rozšírenie transalpského ropovodu, ktorý dodáva ropu z Talianska do strednej Európy.
Tento ropovod prepravuje ropu z talianskeho prístavu Terst do južného Nemecka, kde sa napojí na ropovod IKL smerujúci do Českej republiky. Kapacita transalpského ropovodu sa má od roku 2025 v Česku zdvojnásobiť na ročných osem miliónov ton ropy.
Praha sa už začiatkom tohto roka odstavila od ruského plynu.