Záchranári v Maroku bojujú s časom v snahe vyslobodiť spod trosiek ľudí, ktorí mohli prežiť piatkové ničivé zemetrasenie s magnitúdou 6,8. Rabat v nedeľu akceptoval ponuku na pomoc od Španielska, Británie, Kataru a Spojených arabských emirátov, ale ochotu pomôcť vyjadrili aj mnohé ďalšie krajiny. Informuje o tom agentúra AFP.
Marocké ministerstvo vnútra vysvetlilo, že zatiaľ akceptovalo ponuky pomoci len od uvedených štyroch krajín, aby zamedzilo problémom pri koordinácii záchranných a pátracích prác. V prípade potreby však Rabat využije aj asistenciu iných štátov.
Lietadlo s dodávkou potrebnej pomoci vypravili v nedeľu večer z Kataru. Španielsko poslalo do Maroka 86 záchranárov a ôsmich pátracích psov. "Pošleme všetko, čo treba, pretože všetci vedia, že prvé hodiny sú kľúčové, obzvlášť keď sú pod sutinami pochovaní ľudia," uviedla španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.
Zemetrasenie s magnitúdou 6,8 zasiahlo oblasť juhozápadne od Marrákeša v piatok, pričom počet potvrdených obetí sa v nedeľu zvýšil už na 2122 mŕtvych a 2421 zranených. Ide o najsilnejšie zemetrasenie v Maroku za vyše 100 rokov a zároveň aj najtragickejšie od roku 1960, keď pri zemetrasení v Agadare zahynulo vyše 12-tisíc ľudí.
V severoafrickej krajine vyhlásili od nedele trojdňový štátny smútok. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) otrasy v Marrákeši a okolitom regióne postihli viac ako 300-tisíc ľudí.
Zemetrasenie premenilo na trosky celé dediny v pohorí Vysoký Atlas. Poškodené boli aj niektoré časti historickej štvrti v Marrákeši. Náprava škôd podľa Červeného kríža potrvá celé roky