Hovorkyňa amerického ministerstva obrany Sabrina Singhová na štvrtkovej tlačovej konferencii odmietla vyhlásenie Kremľa o škodlivosti munície s ochudobneným uránom.
Kontroverznú tankovú muníciu s týmto materiálom sa Spojené štáty rozhodli poskytnúť ukrajinskej armáde spoločne s tankmi Abrams na obranu proti pokračujúcej ruskej invázii. Rusko krok odsúdilo ako "zločin". Medzinárodná organizácia v prípade ochudobneného uránu hovorí o "chemickej toxicite".
"Proti tvrdeniu ruských zástupcov by som sa chcela ohradiť. (Americké) Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedlo, že neexistuje dôkaz, že by munícia s ochudobneným uránom pôsobila na rakovinu. Svetová zdravotnícka organizácia neeviduje nárast prípadov leukémie alebo iných typov rakoviny po vystavení ochudobnenému uránu. Dokonca Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu uvádza, že nie je preukázaná súvislosť medzi predmetnou muníciou a významnými zdravotnými a ekologickými dopadmi," povedala hovorkyňa Pentagonu.
Ochudobnený urán je vedľajší produkt pri výrobe obohateného uránu. Vyznačuje sa vysokou hustotou a pevnosťou, podľa štúdie zadanej OSN asi dvojnásobnej oproti olovu, a vďaka týmto vlastnostiam sa používa pri výrobe tankových pancierov aj munície - predovšetkým protitankových striel. Takéto strely majú veľkú prieraznosť, pri dopade sa vznietia a dokážu preniknúť aj pancierovaním.
Ochudobnený urán je menej rádioaktívny ako urán vyskytujúci sa v prírode, podľa MAAE asi z 60 percent. Medzinárodné organizácie však uvádzajú, že jeho nebezpečenstvo spočíva v chemickej toxicite. Štúdia z roku 2019 naznačuje možné súvislosti medzi vystavením ochudobnenému uránu z predmetnej munície a vrodenými chybami u detí. MAAE potom varuje, že riziková môže byť munícia tiež pre ľudí, ktorí manipulujú s jej už vybuchnutými úlomkami.
"Obavy budí tiež možná kontaminácia pôdy spôsobená strelami s ochudobneným uránom, ktoré dopadnú na zem. Preto bolo kontroverzné, keď je USA a ich partneri v NATO použili v Kosove," povedala stanici BBC Marina Mironová z univerzity Kings College London.
Aké množstvo predmetnej munície Spojené štáty ukrajinskej armáde poskytnú, nie je jasné, pôjde však o strely kalibru 120 milimetrov pre tanky M1 Abrams, ktoré by podľa Pentagonu na Ukrajinu mali doraziť "niekedy na jeseň". Muníciu s ochudobneným uránom do svojich tankov Challenger 2 poskytlo Ukrajincom už skôr britské ministerstvo obrany.