Počet ľudí zabitých alebo zranených kazetovou muníciou sa v minulom roku celosvetovo zvýšil osemkrát na viac ako tisíc. Stalo sa tak predovšetkým v dôsledku vojny na Ukrajine, kde túto zbraň doteraz používalo predovšetkým Rusko, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na správu skupiny, ktorá vedie kampaň za zákaz kazetovej munície.
Môže spôsobiť smrteľné zranenia
Kazetová munícia vybuchne vo vzduchu nad svojím cieľom a vypustí desiatky menších bômb, ktoré sa rozprestrú po ľubovoľne veľkej oblasti, najviac vo veľkosti niekoľkých futbalových ihrísk.
Menšie bomby explodujú na kovové šrapnely, ktoré môžu trhať končatiny alebo spôsobiť iné smrteľné zranenia. Keďže niektoré z týchto menších náloží môžu byť chybné a nemusia vybuchnúť ihneď, obzvlášť rizikovými sú potom pre deti, ktoré na ne môžu naraziť aj roky po skončení konfliktu a vziať ich do rúk.
Dohovor zakazujúci prevoz a výrobu kazetovej munície podpísalo od roku 2008 cez 120 krajín, nie však Spojené štáty, Rusko alebo Ukrajina.
Správa skupiny Cluster Munition Coalition uvádza, že zo 1172 obetí kazetovej munície v minulom roku zomrelo 353 ľudí, z toho viac ako 300 na Ukrajine. Je to najviac od doby, keď skupina pred 14 rokmi začala zostavovať svoje výročné správy.
Nebezpečná hračka
Správa tiež uvádza, že takmer všetky obete boli civilisti a tri štvrtiny z nich boli deti, ktoré často lákajú k hre nevybuchnuté bomby, ktoré niekedy pripomínajú lesklé gule alebo batérie.
"Je nehorázne, že civilisti stále umierajú a sú zraňovaní kazetovou muníciou aj 15 rokov po tom, čo boli tieto zbrane zakázané," povedala Mary Warehamová z organizácie Human Rights Watch na tlačovej konferencii v Ženeve.
Správa uvádza, že na Ukrajine Rusko používalo kazetovú muníciu "opakovane", zatiaľ čo Ukrajina ju používala tiež, ale "v menšej miere". Kyjev ani Moskva na správu bezprostredne nereagovali.
Ide o štatistiku za minulý rok, v ktorej nie sú zahrnuté prípady použitia americkej kazetovej munície, ktorú od júla začala od Spojených štátov dostávať Ukrajina.
Rusko jej používanie popiera
Kyjev tvrdí, že tento typ munície používa iba proti ruským jednotkám na frontovej línii. Rusko popiera, že by kazetovú muníciu vôbec používalo, v reakcii na rozhodnutie USA ohľadom dodávok Kyjevu ale pohrozilo, že tak urobí.
Washington v zdôvodnení dodávok kazetovej munície na Ukrajinu uviedol, že ide o legitímny prostriedok proti vojenským cieľom, ktorý môže zachrániť životy, ak by urýchlil koniec vojny. Uviedol tiež, že americká kazetová munícia za sebou zanecháva oveľa menej nevybuchnutých bômb ako munícia používaná Ruskom.
Správa ďalej uvádza, že v minulom roku bolo použitie kazetovej munície prvýkrát zdokumentované v Barme. Použitá bola tiež v Azerbajdžane, Iraku, Laose, Libanone, Sýrii a Jemene.