Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane vyhlásil, že jeho krajina si v budúcnosti bude vyrábať všetky zbrane sama – od granátov, cez drony až po obrnené vozidlá. Minulý mesiac Hospodárske noviny informovali, že Ukrajinci významne pokročili vo vývoji námorných dronov a predstavili novú generáciu neobvykle rýchlych plavidiel vhodných na sledovanie aj boj.
Pravdou však je, že čo sa týka pozemného i vzdušného boja, Ukrajina sa dosiaľ spolieha predovšetkým na pomoc spojencov. Ako na základe údajov Kielskeho inštitútu pre svetovú ekonomiku podotýka spravodajská spoločnosť BBC, bezkonkurenčne najväčším dodávateľom vojenskej pomoci sú Spojené štáty americké. Nasleduje Európska únia, Nemecko a Spojené kráľovstvo.
VIDEO: Ukrajinskí dobrovoľníci vyrábajú návnady:
Ukrajinci však nelenia. Popri výrobe reálnych zraní sa aktívne venujú aj produkcii návnad – najrôznejších falzifikátov reálnej vojenskej techniky, ktoré majú oklamať nepriateľa a prinútiť ho plytvať muníciou na ich zničenie.
"Zasiahnutie ukrajinskej návnady je pre Rusko drahá chyba a znamená zároveň o jeden útok menej na skutočný cieľ," píše britský denník Guardian, ktorý problematiku podrobne mapuje, keďže jeho reportéri dostali možnosť nahliadnuť do jednej z ukrajinských tovární na návnady – pod podmienkou, že neprezradia jej polohu.
Trójsky kôň po rusky
Nemožno povedať, že ide o prelomovú myšlienku. Viacerí by zrejme konštatovali, že snaha oklamať nepriateľa sa vynorila spolu s prvou vojnou. Za jedno z najstarších vojnových klamstiev je považovaná grécka lesť počas trójskej vojny. Mýtický hrdina Odyseus vtedy prišiel s nápadom zostrojiť dreveného koňa. Následne Gréci spálili a opustili svoj tábor.
Obrancovia mesta Trója, domnievajúc sa, že zvíťazili, si prišli koňa obzrieť, aby ho vzápätí premiestnili za hradby do mesta. V noci z dreveného zvieraťa vyskočili Gréci a vpustili cez brány vojsko, ktoré sa medzičasom vrátilo. Dnes sa, mimochodom, pojmom trójsky kôň označuje aj počítačový program, ktorý vykonáva deštruktívnu čin...
Zostáva vám 85% na dočítanie.