Taliansko zvažuje, že odstúpi od čínskej iniciatívy novej Hodvábnej cesty. Obchod medzi Talianskom a Čínou sa od doby, keď sa Rím pred štyrmi rokmi k iniciatíve pripojil, nezlepšil podľa očakávaní. Povedal to dnes taliansky minister zahraničia Antonio Tajani. Taliansko sa v roku 2019 stalo prvou veľkou západnou krajinou, ktorá sa k čínskej iniciatíve pripojila, napriek protestom USA.
"Hodvábna cesta nepriniesla výsledky, ktoré sme očakávali. Budeme to musieť vyhodnotiť, parlament bude musieť rozhodnúť, či našu účasť obnoviť, alebo nie," povedal Tajani. Dodal, že proti účasti v iniciatíve je mnoho talianskych strán.
V súčasnosti sa zdá veľmi nepravdepodobné, že Rím dohodu obnoví, keď v marci 2024 vyprší. Na formálne odstúpenie od dohody má krajina čas do konca tohto roka, inak bude predĺžená o päť rokov, upozornila agentúra Reuters.
Rím v roku 2019 vyvolal pripojením k iniciatívne novej Hodvábnej cesty šok v celom západnom svete. Analytici vtedy tvrdili, že Taliansko svojím pripojením k projektu podkopáva schopnosť Európy postaviť sa Pekingu. Rozsiahly infraštruktúrny a investičný projekt Číny má za cieľ posilniť vplyv Pekingu po celom svete.
Keď sa v roku 2021 ujala moci vláda pod vedením bývalého šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho, dohodu zmrazila. Po dvoch rokoch s novou vládou sa Taliansko znova zamýšľa nad svojimi väzbami s Čínou. Tajani uviedol, že Taliansko chce s Čínou spolupracovať, chce byť prítomné na čínskom trhu a je pripravené na čínske investície, ale chce mať rovnaké podmienky.