Najvyšší súd amerického štátu Južná Karolína dnes podporil nedávno prijatý zákaz potratov približne od šiesteho týždňa tehotenstva, a to len niekoľko mesiacov po tom, čo k podobnému opatreniu odmietol. V období medzi dvoma verdiktmi nahradil jedinú ženu v súdnom senáte piaty muž, uvádza svetové spravodajské agentúry.
Nové rozhodnutie sa týka zákona prijatého v máji, ktorý zakazuje väčšinu interrupcií po tom, ako je u embrya zistený srdcový tep. Ten je spravidla možné začať pozorovať okolo šiesteho týždňa tehotenstva, píše agentúra Reuters.
Ochrana nenarodených
Súd pomerom štyroch hlasov k jednému rozhodol, že reštrikcia schválená zákonodarcami z Republikánskej strany neporušuje právo na súkromie zakotvené v štátnej ústave. Podľa väčšiny sudcov "spadá do zóny opodstatnených politických rozhodnutí racionálne spojených so záujmom štátu chrániť nenarodených".
Najvyšší súd pritom v januári pomerom troch k dvom hlasom vydal verdikt, že štátnej ústave odporuje zákaz potratov po šiestich týždňoch, ktorý štátny parlament schválil v roku 2021.
Ženy podľa vtedajšieho stanoviska majú právo rozhodnúť sa, či chcú mať dieťa, a hranica šiestich týždňov je príliš nízka, pretože v tejto fáze tehotenstva o ňom veľa žien ešte nevie.
Odstúpenie sudkyne
Verdikt vtedy spísala jediná žena v súdnom senáte Kaye Hearnová, ktorá potom z funkcie kvôli vysokému veku odstúpila. Republikáni za ňu vymenovali Garyho Hilla, čím sa najvyšší súd Južnej Karolíny stal jediným súdom v USA na tejto úrovni tvoreným výlučne mužmi.
Hill tohtoročný zákaz potratov podporil, rovnako ako ďalší sudca John Few, ktorý sa predtým stotožnil so stanoviskom Hearnovej. Podľa agentúry AP bol nový zákon vypracovaný s cieľom rozptýliť výhrady, ktoré Few vyjadril v januárovom verdikte ohľadom konfliktu medzi právom na súkromie a právom na život.
Podobné súdne spory sa odohrávajú naprieč Spojenými štátmi po tom, ako najvyšší súd USA vlani zmenil takmer 50 rokov platný výklad americkej ústavy a eliminoval právo na potrat približne do 22. týždňa tehotenstva.
Štátom s republikánskym vedením to umožnilo zavádzať prísne reštrikcie, ktoré Republikánska strana dlhodobo presadzovala. Podľa prehľadu denníka The New York Times teraz 22 štátov potraty zakazuje úplne alebo prístup k nim obmedzuje v porovnaní s hranicou stanovenou najvyšším súdom v roku 1973.