Spojené štáty zaradili v stredu na sankčný zoznam osem jednotlivcov a päť právnických osôb, ktoré sa údajne podieľajú na financovaní režimu v Bielorusku a umožňujú pokračovanie ruskej invázie na Ukrajinu. Informovalo o tom americké ministerstvo financií.
"Toto rozhodnutie je zamerané na niekoľko subjektov, ktoré sa podieľajú na pokračujúcom potláčaní občianskej spoločnosti zo strany bieloruského režimu, ako aj na neoprávnenej vojne Ruska na Ukrajine a obohacovaní vodcu represívneho bieloruského režimu Alexandra Lukašenka," vyhlásilo ministerstvo financií USA.
Zmanipulované voľby
USA sankcie uvalili pri príležitosti tretieho výročia prezidentských volieb v Bielorusku, po ktorých sa dlhoročný líder Lukašenko vyhlásil za ich víťaza aj napriek tvrdeniam opozície a Západu, že hlasovanie bolo zmanipulované.
Na sankčný zoznam pribudli tri bieloruské štátne podniky a dcérska spoločnosť jedného z nich. USA uvalili sankcie aj na riaditeľa jednej z týchto firiem, štyroch pracovníkov istej bieloruskej štátnej inštitúcie a troch jednotlivcov zodpovedných za obchádzanie sankcií v prospech bieloruského režimu. Sankcie sa dotkli aj jedného lietadla, ktoré USA označili za zablokovaný majetok.
Postihnuté podniky
Medzi postihnuté podniky patrí bieloruská národná letecká spoločnosť Belavia i oceliarsky podnik BMZ, na ktorý predtým uvalila sankcie aj Európska únia. Na sankčnom zozname sa ocitla aj firma spolupracujúca s BMZ, ktorá má sídlo na americkej Floride – BEL-KAP-STEEL LLC.
Lukašenko opakovane obviňuje Západ z toho, že sa ho snaží od sporných volieb zosadiť. Lukašenko síce tvrdil, že jeho volebné víťazstvo bolo férové, avšak následne tvrdo zakročil voči svojim oponentom.
Líderka opozície Sviatlana Cichanovská napríklad ušla do exilu, jej manžel Siarhej bol už pred voľbami uväznený za údajný pokus o zvrhnutie režimu.
Bielorusko od vlaňajška umožňuje ruským vojskám používať svoje teritórium ako zázemie pre inváziu na Ukrajinu. Rusko okrem toho v máji tohto roku presunulo do Bieloruska taktické jadrové zbrane.