Dánska vláda oznámila, že preskúma právne prostriedky, ako za určitých okolností zastaviť protesty zahŕňajúce pálenie svätých textov. Ako dôvod uviedla obavy o bezpečnosť po reakcii na podobné incidenty, pri ktorých bol v Dánsku a Švédsku znesvätený korán. Informoval o tom dnes denník The Guardian s odvolaním sa na kabinet premiérky Mette Frederiksenovej, podľa ktorého podobné demonštrácie nahrávajú extrémistom a môžu mať pre Dánsko "významné negatívne dôsledky".
Vláda konštatovala, že chce "preskúmať" možnosť zásahu v situáciách, keď "sú urážané iné krajiny, kultúry a náboženstva", uviedlo ministerstvo zahraničia vo svojom vyhlásení.
"Musí sa tak samozrejme diať v rámci ústavne chránenej slobody prejavu a spôsobom, ktorý nič nezmení na tom, že sloboda prejavu má v Dánsku veľmi široký rozsah," dodal úrad a zdôraznil, že ide o jednu z najdôležitejších hodnôt krajiny.
Niekoľko nedávnych protestov zahŕňajúcich pálenie koránu vyvolalo diplomatické napätie na celom Blízkom východe a v oboch severských krajinách. Viaceré blízkovýchodné štáty si po incidentoch predvolali švédskych a dánskych veľvyslancov, v Bagdade demonštranti vnikli na švédske veľvyslanectvo.
Dánska vláda poznamenala, že protesty "dosiahli úroveň, kedy je Dánsko v mnohých častiach sveta naprieč kontinentmi vnímané ako krajina, ktorá napomáha urážkam a znevažovaniu kultúr, náboženstva a tradícií iných krajín". Hlavným účelom pálenia koránu v Dánsku podľa nej bola "provokácia", ktorá môže mať závažné dôsledky.
Švédsky premiér Ulf Kristersson v samostatnom vyhlásení uviedol, že bol v úzkom kontakte s dánskou premiérkou Frederiksenovou. Dodal, že švédska vláda tiež zvažuje možné kroky. "Tiež sme už začali analyzovať právnu situáciu ..., aby sme zvážili opatrenia na posilnenie našej národnej bezpečnosti a bezpečnosti Švédov vo Švédsku i vo svete," uviedol Kristersson v príspevku na instagrame.
Švédska vláda vo štvrtok v reakcii na zhoršenú bezpečnostnú situáciu nariadila 15 vládnym agentúram, vrátane ozbrojených síl aj viacerých orgánov činných v trestnom konaní, posilniť schopnosť krajiny predchádzať terorizmu. Oznámenie prišlo deň po tom, ako vláda uviedla, že krajina sa stala terčom dezinformačných kampaní podporovaných Ruskom, ktoré majú vyvolať zdanlivo, že Štokholm podporuje nedávne pálenie koránu.