Albánsky parlament dnes schválil zákon, ktorý legalizuje pestovanie marihuany na lekárske účely. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej sa tak stalo v krajine, ktorá dlho platila za križovatku obchodu s touto drogou aj za miesto jej nelegálneho pestovania.
Vláda si od legalizácie obmedzenej produkcie marihuany sľubuje zvýšenie daňových výnosov. Nie je však zatiaľ jasné, akým spôsobom bude pestovanie regulované. Vláda predtým hovorila o vzniku novej agentúry, ktorá bude mať dohľad nad pestovaním marihuany na starosti. Zákon kritizovala časť opozície aj niektorí experti.
Nelegálne pestovanie marihuany kedysi v Albánsku prekvitalo. Pestárne sa nachádzali v mnohokrát neprístupnom horskom teréne a prekupníci využívali slabosti štátnych štruktúr zodpovedných za boj proti tejto činnosti.
Po nástupe k moci v roku 2013 si vláda premiéra Ediho Ramu stanovila likvidáciu pestární ako svoju prioritu. Počas nasledujúcich dvoch rokov zničila milióny rastlín konope, ktorých trhová hodnota sa odhaduje na sedem miliárd eur. V tom čase to predstavovalo viac ako dve tretiny hrubého domáceho produktu chudobnej balkánskej krajiny.
Albánsko naďalej predstavuje významný uzol pre pašovanie tvrdých drog ďalej do Európy. Prípady pestovania marihuany sú ale oveľa menej časté ako predtým, pripomína AP.
Pestovanie lekárskej marihuany už v roku 2015 legalizovala susedná Severná Macedónsko, ktorej vláda tento biznis aktívne propagovala. Novinárska sieť BIRN v marci informovala o rozsiahlych nedostatkoch pri vymáhaní pravidiel pre túto činnosť. Okrem iného zistila, že niektorí licencovaní pestovatelia majú kontakty na organizovaný zločin a nedodržiavajú zákonom stanovené limity pre množstvo vypestovaných rastlín.
Srbsko už tri roky vyšetruje aféru vyvolanú nálezom 66-tisíc rastlín marihuany na farme Jovanjica, ktorá sa oficiálne zaoberala pestovaním bioproduktov. Farmu blízko Belehradu navštevovali viacerí srbskí politici a vydávala ju za vzor úspešného podnikania, úrady navyše finančne podporovali vývoz jej produktov do zahraničia.