Pri streľbe v najväčšom meste na Novom Zélande Aucklande dnes zahynuli traja ľudia a päť ďalších utrpelo zranenia. Medzi mŕtvymi je aj strelec, informovala polícia. Podľa novozélandského premiéra Chrisa Hipkinsa streľba nepredstavovala hrozbu pre národnú bezpečnosť. Majstrovstvá sveta futbalistiek, ktoré sa dnes v Aucklande začali, sa môžu uskutočniť podľa plánu, dodal premiér.
"Útočník mužského pohlavia tiež zomrel," uviedla polícia vo vyhlásení. Podľa nej išlo o "obmedzený a izolovaný incident". Neskôr dodala, že útočníkom bol zrejme dvadsaťštyriročný muž, ktorý pracoval na stavbe, kde sa strieľalo. Muž bol v domácom väzení, ktoré smel opúšťať len pri dochádzke na pracovisko. Polícia ho mala v záznamoch kvôli domácemu násiliu. "Nič nenasvedčovalo tomu, že by predstavoval riziko na vyššej úrovni," povedal predstaviteľ polície Andrew Costner.
Podľa premiéra Hipkinsa nie je zrejmé, že by streľba mala "politický či ideologický motív". "Nie je tu hrozba pre národnú bezpečnosť," tvrdil.
Starosta Aucklandu Wayne Brown krátko po incidente vyzval obyvateľov, aby sa vyhýbali centru mesta, kde bola viditeľná silná prítomnosť polície, napísala agentúra Reuters. Polícia tiež v centre uzavrela niekoľko ulíc a obmedzila verejnú dopravu.
Medzi zranenými je jeden policajt a štyria civilisti. Útočník po streľbe na ľudí na stavenisku vystúpil do horných poschodí stavby, kde sa ukryl vo výťahovej šachte. "Muž potom znovu niekoľkokrát vystrelil a krátko nato bol nájdený mŕtvy," uviedla polícia.
Strieľalo sa len niekoľko hodín pred otváracím stretnutím majstrovstiev sveta vo futbale žien, ktoré organizuje Nový Zéland spoločne s Austráliou. Kvôli šampionátu pricestovalo podľa agentúry Reuters do Aucklandu niekoľko tisíc futbalových fanúšikov. Futbalová asociácia FIFA uviedla, že dostala informácie, že útok so šampionátom nesúvisel.
Usporiadateľov však pre úvodné stretnutie medzi Nórskom a Novým Zélandom sprísnili bezpečnostné opatrenia. Taliansky tím sa kvôli streľbe nemohol odobrať na tréning a musel zostať v hoteli. Americké veľvyslanectvo uviedlo, že tím Spojených štátov aj širšia delegácia, ktorú vedie manžel viceprezidentky Kamaly Harrisovej Douglas Emhoff, sú v poriadku.
Streľby na verejnosti s obeťami sú na Novom Zélande veľmi zriedkavé. Výnimkou bol útok na moslimských veriacich v meste Christchurch v roku 2019, keď zahynulo 51 ľudí. Potom vláda ďalej sprísnila zákony ohľadom predaja zbraní.