Ukrajinské sily museli zmeniť svoju útočnú stratégiu v Záporožskej oblasti, napísal americký denník The Washington Post. Ruské jednotky totiž mali v tomto regióne na juhu Ukrajiny dostatok času na prípravu proti ukrajinskej protiofenzíve a rozsiahle územia husto posiali mínami. Kvôli terénu či špecifikám západnej techniky navyše musia ukrajinskí vojaci čistiť mínové polia ručne, čo výrazne spomaľuje ich postup.
Dlhá príprava protiofenzívy, o ktorej od marca tohto roka hovorili tak ukrajinskí, ako aj západní predstavitelia a médiá, poskytla Rusku čas na prípravu, hovoria podľa WP ukrajinskí vojaci nasadení na fronte. Ruské jednotky pokryli oblasti päť až 16 kilometrov pred svojimi pozíciami protitankovými aj protipechotnými mínami a nástražnými drôtmi, čo úspešne brzdí postup ukrajinských síl, uvádzajú vojaci.
Zmena stratégie
Kyjevské sily v dôsledku toho podľa armády zmenili stratégiu. Namiesto toho, aby sa ťažkou technikou, ktorú Kyjevu dodal Západ, pokúšali preraziť nepriateľské línie, jednotky postupujú pomaly pešo.
"Len s obrneným tankom už toho veľa nezmôžete, pretože tie mínové polia sú príliš hlboké a skôr alebo neskôr sa (tank) zastaví a potom ho zničí sústredená paľba," povedal nedávno v rozhovore s WP náčelník ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj.
Ukrajina pritom oslavovala západné dodávky obrnených vozidiel vrátane tankov Leopard nemeckej výroby, hoci mínové polia odhalili ich slabiny. Vojaci si síce pochvaľujú ich odolnosť - aj po najazdení na mínu väčšina posádky tanku vyviazne len s menšími zraneniami - ale samé o sebe tieto vozidlá ruských pozícií nedosiahnu. Zalužnyj uviedol, že pre podporu pozemných operácií je potrebných moderných stíhačiek, ako sú americké F-16, a ďalších systémov.
"Potrebujeme špeciálne vybavenie, špeciálne zariadenie na odmínovanie územia na diaľku," povedal Zalužnyj.
S použitím vybavenia váhajú
Ukrajinskí vojaci na fronte uvádzajú, že s použitím už dodaného vybavenia váhajú. Na západné systémy totiž prioritne útočia Rusi.
Husto rozosiate míny predstavujú problém hlavne na južnom úseku frontovej línie v Záporožskej oblasti, kde ruská armáda očakávala najväčší nápor ukrajinských síl. Terén je v týchto miestach otvorený a Rusi obsadili vyvýšené miesta. Odmínovacia technika je navyše podľa veliteľa jednej z jednotiek ukrajinskej 47. mechanizovanej brigády hlučná a ľahko viditeľná, a preto ju môžu ruskí vojaci jednoducho zacieliť.
Ukrajinskí vojaci teraz čistia mínové polia ručne. Chodiť s detektorom kovu je ale podľa nich nereálne, takže sa plazí a pri hľadaní mín sa spoliehajú na svoj zrak. Ruskí vojaci následne úsilie týchto jednotiek v podstate anulujú, pretože môžu zhadzovať ďalšie míny z bezpilotných lietadiel, a to aj na území, ktoré už Ukrajinci vyčistili.
"Veľa nás spomaľuje, pretože táto práca chce pokoj a čas," hovorí podplukovník Mykola Moroz, veliteľ ženijného práporu 128. samostatnej horskej útočnej brigády. "Za týchto podmienok nemôžeme pracovať," dodáva.