Ponorka Titan mohla padať do hlbiny vyše minúty. Pasažieri počas pádu spadli jeden na druhého a v úplnej tme sa rútili v ústrety smrti. A vedeli, čo sa deje. To odhaduje na základe výpočtov španielsky inžinier a expert na ponorky José Luis Martin. „Muselo to byť ako v horore,“ myslí si.
VIDEO: Implózia ponorky Titan. Ako sa to stalo?:
„Uvedomovali si všetko, čo sa okolo nich dialo"
Podľa experta, ktorého citoval španielsky portál Nius, posádka stratila kontrolu kvôli závade na elektronike. Tá spôsobila vypnutie motora a s tým spojenú stratu pohonu, vrátane kontaktu s materskou loďou Polar Prince. K tomu malo dôjsť zhruba v hĺbke 1 700 metrov.
Pasažieri vrátane pilota mali dokopy zhruba 400 kíl a boli blízko priezoru, čo vyviedlo ponorku z rovnováhy. „Spadli jeden na druhého. Predstavte si tú hrôzu, strach a agóniu. Muselo to byť ako v horore,“ myslí si expert. „Titan začal padať zvisle dole ako šíp,“ približuje.
Vtedy sa všetkých päť pasažierov tiež ocitlo v úplnej tme. Implózia potom mala nastať zhruba o spomínanú minútu neskôr, počas ktorej Titan klesol do hĺbky 2 500 až 2 700 metrov. „Počas tej doby si uvedomovali všetko, čo sa okolo nich dialo,“ doplnil expert. A čoskoro prišla smrť.
Inžinier tieto údaje spočítal s prihliadnutím na hmotnosť ponorky, ťahu či zrýchlenia. Zohľadnil tiež rýchlosti pádu telesa a koeficientu trenia, ktorým voda pôsobí proti padajúcemu telesu. Výpočty publikoval vo svojej správe.
Vyšetrovanie zatiaľ nie je na konci
Malá ponorka Titan bola nezvestná päť dní po tom, čo sa s ňou prerušilo spojenie. Pri rozsiahlej pátracej akcii sa našli jej trosky a americká pobrežná stráž uviedla, že ľudia v nej pravdepodobne zomreli pri implózii.
Podľa dôstojníka pobrežnej stráže Johna Maugera, ktorý pátraciu akciu viedol, pole trosiek zodpovedá katastrofickej implózii plavidla blízko Titaniku. "Posádka nemala šancu na prežitie," uviedol Mauger. Vyšetrovanie príčin skazy ponorky stále prebieha.
Čo implóziu spôsobilo, nie je jasné, podľa expertov to ale mohlo byť ľahké narušenie jeho vonkajšieho plášťa. Trosky boli nájdené vo vzdialenosti približne 490 metrov od prednej časti Titaniku, ktorý spočíva na morskom dne v hĺbke okolo 3 800 metrov od svojho stroskotania v roku 1912.
Ponorka Titan slúžila na prepravovanie bohatých turistov k vraku legendárneho zaoceánskeho parníka. Pátranie po nej prebiehalo zhruba 700 kilometrov južne od kanadského ostrova Newfoundland. V akcii boli lode, lietadlá, diaľkovo ovládané ponorky, potápacie roboty a ďalšie zariadenia.