Prezidentka Zuzana Čaputová privítala, že Štokholm sa po pondelkových rokovaniach s Ankarou priblížil k členstvu v Severoatlantickej aliancii. Uviedla to v utorok na palube vládneho špeciálu počas cesty do Vilniusu, kde bude Slovensko reprezentovať na summite NATO, informuje spravodajca TASR.
Čaputová pripomenula, že predtým, než sa Švédsko stane 32. členskou krajinou Aliancie, musí jeho žiadosť ešte ratifikovať turecký a maďarský parlament.
Technická otázka
Uzatvorenie procesu ratifikácie vstupu Švédska do Severoatlantickej aliancie v maďarskom parlamente je už iba technickou otázkou. Oznámil to v utorok pred odchodom na summit NATO šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.
Šéf maďarskej diplomacie uviedol, že najdôležitejšími témami dvojdňového vilniuského summitu bude vojna na Ukrajine a vstup Švédska do NATO.
"Pozícia Maďarska je jasná: Na Ukrajine potrebujeme mier čo najskôr, pretože to je jediný spôsob, ako zachrániť ľudské životy. Náš postoj ku Švédsku je tiež jasný: Vláda podporuje pripojenie k NATO, preto sme pred mnohými mesiacmi parlamentu predstavili návrh k tejto záležitosti. Uzavretie ratifikačného procesu je len technický problém," dodal Szijjártó.
Obranné plány
Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že na summit NATO vo Vilniuse ide so zámerom chrániť a dosiahnuť čo najviac, pokiaľ ide o slovenské záujmy. Podľa jej slov má tento summit priblížiť alebo skonkretizovať obranné plány, o ktorých sa rozhodlo vlani na stretnutí lídrov členských krajín Aliancie v Madride. Ide najmä o posilnenie obrany na východnom krídle NATO, ktorého je Slovensko súčasťou.
"Ide nám predovšetkým o to, aby sme mali koordinovaný a predvídateľný systém protivzdušnej obrany, ktorý by sa týkal aj Slovenskej republiky, pretože nateraz funguje skôr na ad hoc bilaterálnej báze," priblížila Čaputová.
Zároveň chcú členské krajiny Severoatlantickej aliancie na summite v Litve potvrdiť svoj záväzok, pokiaľ ide o dve percentá HDP na obranu, uviedla. Slovensko podľa jej slov tento záväzok napĺňa.
Prezidentka tiež pripomenula, že ide o prvý summit NATO, na ktorom sa zúčastní Fínsko, ktoré sa oficiálne stalo 31. členskou krajinou Aliancie v apríli.
Čaputová okrem toho v súvislosti so snahou Ukrajiny stať sa členom NATO povedala, že na tomto summite sa o tejto záležitosti rozhodovať nebude. "Budeme sa rozprávať o posilnení praktickej a politickej spolupráce s Ukrajinou," doplnila.