Predstavitelia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu v stredu žiadali rozsiahlejší prístup do Záporožskej jadrovej elektrárne na juhu Ukrajiny s cieľom potvrdiť, že na mieste sa nenachádzajú žiadne míny či výbušniny.
Video: Ako veľmi pravdepodobný je útok na Záporožskú jadrovú elektráreň?
"Naši experti musia byť schopní overiť si skutočnosti priamo na mieste, vzhľadom na vojenské napätie a zvyšujúce sa množstvo aktivít v oblasti, kde sa táto jadrová elektráreň nachádza," uviedol šéf MAAE Rafael Grossi.
Objektívne správy
Nezávislé a objektívne správy expertov z agentúry podľa jeho slov pomôžu objasniť súčasnú situáciu, čo je zásadné v tomto období nepotvrdených obvinení a proti-tvrdení.
Kyjev a Moskva sa vzájomne obviňujú z plánovania provokácií na tejto elektrárni, čo vyvoláva obavy z možnej jadrovej katastrofy, pripomína AFP.
Predstavitelia MAAE v predchádzajúcich týždňoch skontrolovali viaceré miesta v areáli elektrárne; nespozorovali však žiadne viditeľné náznaky mín či výbušnín. Títo experti však tvrdia, že nemali umožnený prístup na strechy reaktorov číslo tri a štyri a ani do priestorov, kde sa nachádzajú turbíny a chladiaci systém elektrárne.
Provokácie
Ukrajinská armáda v priebehu utorka varovala pred "možnou prípravou provokácie na území ZAES v blízkej budúcnosti". Tvrdí, že na vonkajšiu strechu tretieho a štvrtého reaktora Rusi umiestnili predmety podobné výbušným zariadeniam, ktorých odpálenie nemá bloky poškodiť, ale vytvoriť falošný obraz ostreľovania z ukrajinskej strany.
Poradca ruskej jadrovej agentúry Rosatom Renat Karčaa zase vyhlásil, že "5. júla... v noci... sa ukrajinská armáda pokúsi zaútočiť na Záporožskú jadrovú elektráreň" za pomoci vysoko presných zbraní dlhého doletu a dronov.
Obavy o bezpečnosť tejto najväčšej jadrovej elektrárne v Európe pretrvávajú počas celej ruskej invázie, zvýšili sa však začiatkom júna po zničení Kachovskej priehrady, zdroja vody na chladenie jej reaktorov.