Operácia izraelskej armády v Džaníne na okupovanom Západnom brehu Jordánu predstavuje porušenie medzinárodného práva a na prvý pohľad nesie znaky vojnového zločinu. Podľa agentúry AFP to dnes uviedli špeciálne spravodajkyne OSN pre stav ľudských práv Francesca Albaneseová a Paula Gaviria Betancurová. Izraelská armáda v uplynulých dňoch uskutočnila jednu z najväčších operácií na Západnom brehu Jordánu za posledné desiatky rokov, pri ktorej zomrelo 12 Palestínčanov a jeden izraelský vojak.
Podľa odborníčok, ktoré majú mandát Rady OSN pre ľudské práva, ale nevystupujú v mene tohto orgánu, nie je operácia izraelskej armády ospravedlniteľná z hľadiska medzinárodného práva a predstavuje "kolektívny trest pre palestínsku populáciu". Správanie izraelskej armády, ktoré podľa nich spočíva v zabíjaní Palestínčanov či ničení ich domov a infraštruktúry, odborníčky označujú za "jasné porušenie medzinárodného práva". Podľa nich by mohlo predstavovať vojnový zločin.
Izraelská armáda začala operáciu v Džaníne a blízkom utečeneckom tábore v pondelok. Podľa izraelskej vlády išlo o bezpečnostnú operáciu proti palestínskym teroristickým organizáciám. Izrael tiež tvrdí, že všetci zabití Palestínčania boli členmi militantných skupín. Armáda tvrdí, že na území, kde sa zásah uskutočnil, našla zbrane a zničila infraštruktúru používanú militantnými skupinami. Operácia, ktorá bola podľa tlače najväčšou na okupovanom Západnom brehu Jordánu za posledných 20 rokov, sa zúčastnilo na 1000 izraelských vojakov.
Podľa odborníčky nemôže izraelská armáda pristupovať k Palestínčanom tak, akoby predstavovali "kolektívnu hrozbu pre bezpečnosť". "Palestínčania na okupovaných územiach sú osobami, ktoré chránia medzinárodné právo a ktorým sú zaručené všetky ľudské práva, vrátane prezumpcie neviny," dodali vo vyhlásení Albaneseová a Betancurová.
Izrael obsadil Západný breh Jordánu za vojny v roku 1967 a odvtedy ho okupuje. Palestínčania chcú, aby toto územie tvorilo hlavnú časť ich budúceho štátu, Izrael ale v oblasti stavia čoraz viac židovských osád.