Európska únia poskytuje väčšiu podporu na zvládanie migrácie krajinám mimo bloku, napríklad Turecku, než svojim vlastným členom. Vyhlásil to dnes v rozhovore so súkromnou poľskou rozhlasovou stanicou Radio Zet poľský prezident Andrzej Duda.
Poľsko odmieta únijnú dohodu, ktorá má rozložiť zodpovednosť za zvládanie migrácie, a zároveň EÚ kritizuje, že málo pomáha krajinám, ktoré sa ujímajú utečencov.
"Nechápem, prečo Európska komisia a európske inštitúcie míňajú miliardy eur na pomoc Turecku, ktoré prijalo milión sýrskych migrantov, ale nie je ochotná pomôcť Poľsku, ktoré prijalo milióny utečencov z Ukrajiny," povedal Duda v rozhlasovom rozhovore.
V Poľsku, ktoré má 37,8 milióna obyvateľov, podľa aktuálnych dát žije 1,5 milióna ukrajinských utečencov. V Turecku, ktoré má 84,8 milióna obyvateľov, žije podľa dostupných údajov pod dočasnou ochranou 3,5 milióna Sýrčanov, ktorí utiekli pred vojnou, ktorá sa začala už v roku 2011.
Štáty EÚ začiatkom júna schválili reformu migračnej a azylovej politiky väčšinovým hlasovaním. Konzervatívnym vládam Poľska a Maďarska sa nepáči princíp, na základe ktorého majú všetky štáty únie povinne pomáhať krajinám preťaženým veľkým počtom žiadateľov o azyl. Buď tým, že časť z nich prijmú, alebo finančnou alebo materiálnou podporou.
Na summite EÚ v noci na dnes maďarský premiér Viktor Orbán a jeho poľský kolega Mateusz Morawiecki znemožnili zhodu na spoločných záveroch, ktoré hovorili okrem iného o pokračovaní spolupráce s krajinami pôvodu migrantov či boji proti pašerákom ľudí.
Morawiecki vo štvrtok povedal, že v Bruseli predstaví plán pre "bezpečné hranice". Počíta s reformou unijnej pohraničnej agentúry Frontex a väčšou finančnou podporou krajinám, ktoré strážia vonkajšie hranice EÚ.