Emisie uhlíka z tohtoročných rozsiahlych lesných požiarov v Kanade sú približne 160 megaton, čo sú najväčšie ročné emisie v tejto krajine za 21 rokov merania. Dym z požiarov viedol k výrazne zhoršenej kvalite ovzdušia v celej Severnej Amerike a v druhom júnovom týždni doputoval cez Atlantik až k európskemu pobrežiu. V tlačovej správe o tom dnes informovala agentúra Európskej únie pre monitorovanie atmosféry a klimatických zmien Copernicus.
Požiare vypukli na západe Kanady na začiatku mája, ich šíreniu až na východ štátu napomohlo nezvyčajne suché počasie a vysoké teploty. Dva mesiace požiarov v Kanade majú na svedomí 160 megaton emisií uhlíka. Vlaňajšie lesné požiare v Európe pridali za celý rok do ovzdušia zhruba 1450 megaton uhlíka, oznámili zástupcovia služby Copernicus.
Nárast intenzity požiarov v provinciách Québec a Ontario uprostred minulého týždňa sa prejavil "obzvlášť silnú epizódu diaľkového prenosu dymu cez severný Atlantik". Diaľkové prenosy sú bežnejšie vo vyšších nadmorských výškach, kde je životnosť látok znečisťujúcich ovzdušie dlhšia, a prejavuje sa spravidla ako hmlistá obloha s červenými západmi slnka. Dym by vďaka vysokej polohe nemal výrazne dopadnúť na kvalitu ovzdušia v nižších výškach, uvádza Copernicus.
Podľa denníka The Washington Post sú tohtoročné požiare najhoršie v moderných kanadských dejinách. Ohne už zničili 72-tisíc kilometrov štvorcových pôdy. Tretina zničenej rozlohy pripadá na provinciu Québec, kde v nedeľu stále horelo osem desiatok požiarov, z ktorých tri desiatky neboli pod kontrolou hasičov.