Od prevzatia moci islamistickým hnutím Taliban v Afganistane v auguste 2021 zahynulo v tejto krajine pri útokoch 1095 civilistov a ďalších 2679 utrpelo zranenia. Informovala o tom dnes Asistenčná misia OSN v Afganistane (UNAMA). V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, keď v krajine bojovali povstalci proti Západom podporovanej vláde a zahraničným silám, ide o značný pokles civilných strát, uviedla agentúra AP.
Asistenčná misia OSN v Afganistane uvádza, že od 15. augusta 2021 do konca tohto mája bolo zaznamenaných 3774 mŕtvych a zranených civilistov. Len za rok 2020 UNAMA zaregistrovala 8820 civilných obetí a zranených, z toho 3035 ľudí zahynulo.
Tri štvrtiny útokov, ku ktorým došlo po návrate Talibanu k moci, boli spáchané pomocou výbušných zariadení nastražených v obývaných oblastiach, vrátane mešít, škôl a trhovísk, píše OSN v správe. Medzi obeťami bolo 92 žien a 287 detí. Väčšinu týchto atentátov vykonala miestna odnož teroristickej organizácie Islamský štát.
Značný počet úmrtí ale spôsobili aj útoky, ku ktorým sa nikto neprihlásil a ktoré UNAMA nemôže podľa dostupných informácií pripísať žiadnej skupine.
UNAMA tiež upozornila, že samovražedné atentáty sú po nástupe Talibanu viac smrtiace - menší počet útokov spôsobuje viac civilných strát.
Asistenčná misia OSN v Afganistane v správe vyzýva na okamžité zastavenie útokov a zdôrazňuje, že za bezpečnosť Afgancov nesie zodpovednosť vládnuce hnutie Taliban. Afganské ministerstvo zahraničia, riadené Talibanom, v reakcii uviedlo, že situácia v krajine sa od augusta 2021 postupne zlepšuje. Podľa Talibanu bol v roku 2021 Afganistan "na pokraji kolapsu a hnutia dokázalo svojimi rozhodnutiami a správnym vedením uchrániť krajinu pred krízou".
Taliban po návrate k moci sľúbil, že bude konať umiernenejšie ako za svojej predchádzajúcej vlády v 90. rokoch, postupne ale práva občanov, predovšetkým žien, obmedzuje. Krajina sa tiež potýka s ekonomickou krízou, okrem iného aj preto, že mnohé zahraničné organizácie prerušili humanitárnu pomoc, od ktorej bol Afganistan ako jedna z najchudobnejších krajín sveta značne závislý.