Vlnu rozhorčenia vyvolala v Japonsku vládna správa, podľa ktorej boli medzi obeťami nútenej sterilizácie v rokoch 1948 až 1996 aj deti vo veku iba deväť rokov. Celkovo bolo v danom období sterilizovaných asi 24 500 ľudí, pričom 16 500 z nich k zákroku nedalo súhlas, uviedol dnes denníkThe Guardian s odvolaním sa na vládnu správu.
Cieľom programu bolo zamedziť narodeniu "podradných potomkov". Medzi jeho obete sa radili ľudia s fyzickým či duševným postihnutím alebo napríklad tí, ktorí trpeli dedičnými či chronickými chorobami.
Obete nútenej sterilizácie v Japonsku sa domáhajú spravodlivosti:
Japonsko zaviedlo zákon o eugenickej ochrane v roku 1948, keď bol v krajine zničenou vojnou nedostatok jedla. Zákroky sa najčastejšie vykonávali v 60. a 70. rokoch, posledná operácia bola vykonaná v roku 1993, príslušný zákon platil až do roku 1996. Obeťami boli aj dve deväťročné deti, chlapec a dievča.
V roku 2019 japonský parlament schválil zákon, na základe ktorého môžu obete sterilizácií do apríla 2024 žiadať odškodné 3,2 milióna jenov. To je podľa aktivistov za ľudské práva nedostatočná suma, niektoré súdy navyše s poukazom na premlčaciu lehotu obetiam priznať kompenzácie odmietajú. Odškodné zatiaľ dostalo len 1049 osôb, uviedli miestne médiá.
Tento mesiac japonský súd zamietol žiadosť o kompenzáciu dvom ženám. Jednou z nich bola Džunko Iizukaová, ktorá bola v 16 rokoch prevezená na kliniku na severovýchode Japonska a prinútená podstúpiť operáciu. Neskôr sa dozvedela, že už nikdy nebude môcť mať deti.
"Operácia ma pripravila o všetky moje skromné sny o šťastnom manželstve a materstve," povedala tento týždeň novinárom 77-ročná Iizukaová, ktorá vystupuje pod pseudonymom a na verejnosti si skrýva tvár klobúkom a rúškom. Zákrok jej zničil najdôležitejšie vzťahy v živote. "Keď som manželovi, ktorému som dôverovala, povedala o operácii a o tom, že nemôžem mať deti, opustil ma a požiadal o rozvod," uviedla. "Potom som začala trpieť duševnou chorobou a nemohla som pracovať. Lekári mi diagnostikovali posttraumatickú stresovú poruchu. Sterilizácia obrátila môj život hore nohami," dodala.
Správa o 1400 stranách bola tento týždeň predložená parlamentu. Tajomník japonskej vlády Hirokazu Macuno po jej zverejnení uviedol, že vláda sa hlboko ospravedlňuje za obrovskú bolesť, ktorú obete v dôsledku nútenej sterilizácie utrpeli.
Právnik zastupujúci obete Kodži Niisato ocenil, že správa odhalila plnú hrôzu nútených sterilizácií, upozornil ale, že veľa dôležitých otázok zostalo nezodpovedaných. "Správa neuvádza, prečo bol tento zákon vytvorený, prečo trvalo 48 rokov ho zmeniť a prečo neboli obete nikdy odškodnené," uviedol Niisato.
Iizukaová, ktorá sa rozhodla proti rozhodnutiu súdu odvolať, hovorí, že aj viac ako 60 rokov po nechcenej operácii trauma trvá. "Ja a ďalšie obete starneme a niektoré už zomreli. Nesmieme ale dovoliť, aby naše rany zostali ukryté v tme, "dodala.