Desaťtisíce ľudí sa dnes vo Varšave zúčastnili na každoročnom pochode rovnosti sexuálnych menšín LGBT +. Poľská vládnuca pravicová strana často používa rétoriku zameranú proti tejto komunite, aby oslovila konzervatívnych voličov, a očakáva sa, že tak urobí aj pred jesennými voľbami. Pochod v poľskej metropole dnes podporili okrem iného starosta Varšavy, americký veľvyslanec či zástupcovia Kanady, Rakúska a ďalších západných krajín.
Podľa správy Európskej únie je Poľsko na poslednom mieste v únii, pokiaľ ide o rovnosť manželstva a adopcie homosexuálnymi pármi, rodovú identitu či opatrenia proti zločinom z nenávisti.
Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť sa v predchádzajúcich kampaniach pred voľbami zameriavala na boj proti tomu, čo nazýva ". Ideológiou LGBT", a keďže voľby vyzerajú napäto, aktivisti očakávajú, že sa opäť bude snažiť využiť témy, ako sobáše homosexuálov alebo výučba o otázkach LGBT+ v školách, na mobilizáciu sociálne konzervatívnych voličov, upozornila agentúra Reuters. PiS tvrdí, že rozšírenie manželstva a adopcie homosexuálnymi pármi ohrozuje tradičné rodinné štruktúry a škodí deťom. Výučba o LGBT+ otázkach v školách potom podľa strany vedie k sexualizácii detí.
K účastníkom pochodu prehovoril starosta Varšavy Rafal Trzaskowski, ktorý zdôraznil význam tolerancie. Sľúbil, že LGBT+ komunita sa bude vo Varšave vždy cítiť bezpečne a dúfa, že sa bude cítiť bezpečne aj v Poľsku.
Na akciu dorazila tiež skupina aktivistov z Nadácie pre život a rodinu. Tá pálila dúhové vlajky, ktoré sú symbolom LGBT+ komunity.
Keď poľský prezident Andrzej Duda viedol v roku 2020 kampaň za svoje znovuzvolenie, označil presadzovanie práv LGBT+ za ideológiu ničivejšiu ako komunizmus. Minister školstva bol do funkcie menovaný po tom, ako vyhlásil, že príslušníci LGBT+ nie sú rovní "normálnym ľuďom". Vlani v lete sa predseda vládnucej strany vysmieval transsexuálom a povedal, že "sa musíme chrániť pred šialenstvom", upozornila agentúra AP.
V posledných rokoch tiež desiatky poľských miest a obcí prijali uznesenie, ktorým sa vyhlásili za "zónu bez LGBT". Zastupitelia tak chceli dať najavo svoj odpor voči údajnému ohrozeniu tradičnej rodiny. To vyvolalo v zahraničí rozsiahlu kritiku krajiny a Európska komisia v tejto súvislosti začala s Poľskom konanie pre obavy o porušovanie práv sexuálnych menšín. Niektoré vojvodstvá sa v reakcii na to týchto zón vzdali. Poľský najvyšší správny súd potom vlani rozhodol, že uznesenie, ktorým sa obec Serniki na východe krajiny vyhlásila za "zónu bez LGBT", je neplatné.