Americké ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo násilie a porušovanie práv v sudánskom Západnom Dárfúre. Tieto zverstvá pripisuje predovšetkým polovojenským jednotkám a sú "zlovestnou pripomienkou" predchádzajúcej genocídy v regióne.
"Spojené štáty čo najdôraznejšie odsudzujú pokračujúce porušovanie a zneužívanie ľudských práv a desivé násilie v Sudáne, najmä správy o sexuálnom násilí a vraždách na základe etnickej príslušnosti v Západnom Dárfúre, za ktorými sú Sily rýchlej podpory a spojenecké milície," uviedol hovorca americkej diplomacie Matthew Miller.
Zverstvá v Západnom Dárfúre a iných oblastiach sú podľa neho "zlovestnou pripomienkou strašných udalostí, ktoré viedli Spojené štáty v roku 2004 k záveru, že v Dárfúre bola spáchaná genocída".
"Zatiaľ čo zverstvá, ktoré sa odohrávajú v Dárfúre, možno pripísať predovšetkým RSF a pridruženým milíciám, za zneužívanie sú zodpovedné obe strany (konfliktu)," dodal Miller. Na mysli mal súčasné boje medzi RSF a sudánskou armádou.
Pripomenul, že len v meste Geneina, metropole štátu Západný Dárfúr, bolo zabitých až 1100 civilistov a Organizácia Spojených národov hlási v regióne vyše 273-tisíc vysídlených osôb.
Dárfúr na západe Sudánu je už dlho zmietaný konfliktmi. V rokoch 2003 až 2005 tam zomrelo zhruba 200-tisíc civilistov od hladu a v dôsledku násilia páchaného prevažne vládnymi vojakmi. V roku 2004 to americký minister zahraničných vecí označil za genocídu.
Boje medzi Sudánskymi ozbrojenými silami a RSF vypukli v polovici apríla. Podľa mimovládnych organizácií počas bojov zahynulo už viac než 1800 ľudí. Dva milióny osôb je vysídlených, z toho 476-tisíc utieklo do okolitých krajín, uvádza OSN.