V juhoruskom Rostove na Done súdia dvadsiatku ukrajinských vojakov z pluku Azov, ktorých zajali ruské invázne sily počas bojov na Ukrajine. Sú medzi nimi aj ženy, ktoré pracovali prevažne ako kuchárky. Čelia obvineniam z účasti v teroristickej organizácii a tiež zo snahy o násilné prevzatie moci v takzvanej Doneckej ľudovej republike (DNR).
Azov ako terč Ruska
Rusko označilo Azov za teroristickú organizáciu, a preto chce ukrajinských obrancov uväzniť na 15 rokov až na doživotie, napísal vo štvrtok na Twitteri poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko, ktorý zároveň upozornil, že osem žien pôsobilo ako kuchárky v železiarňach.
„Je bolestné vidieť našich ľudí tak vyčerpaných. To, čím si za posledný rok prešli, je nepredstaviteľné,“ podotkol v príspevku, kde tiež zverejnil snímku zo súdnej siene, na ktorom obžalovaní vyzerajú bledo a vychudnuto.
Ruské invázne sily zaútočili na juhoukrajinský prístav Mariupol hneď v prvých dňoch svojej invázie do susednej krajiny na konci minulého februára, ich následné obliehanie podľa ukrajinských úradov neprežili desiatky tisíc obyvateľov a mesto bolo podľa dostupných informácií do veľkej miery zničené.
Areál Azovstalu bol dlho poslednou baštou ukrajinskej obrany mesta, v ktorej mali bojovníci pluku Azov dôležitú úlohu. Zostávajúce jednotky sa po vytrvalých ruských útokoch vzdali vlani v máji a oblasť odvtedy okupujú ruské invázne sily.
Na prvom súdnom pojednávaní vyšlo najavo, že dvaja z 24 obžalovaných boli odovzdaní ukrajinskej strane výmenou za ruských zajatcov, napísal Kommersant.
Ukrajinskí hrdinovia
Ukrajinské aj ruské sily od začiatku konfliktu vykonali niekoľko výmen zajatcov. Denník na svojom webe zároveň upozornil, že obvinenia slúžili v Azove v rôznej dobe a na rôznych pozíciách. Napríklad jedného z nich vraj zadržali milície DNR vlani v apríli v jeho dome v Mariupole kvôli tomu, že slúžil v tankovej jednotke Azova v rokoch 2015 až 2020.
Pôvodne prápor Azov vznikol v roku 2014. Táto dobrovoľnícka milícia potom bojovala na východe krajiny proti separatistom podporovaným Ruskom, časom sa začlenila do ukrajinskej národnej gardy. Mnohí Ukrajinci členov pluku Azov vnímajú ako hrdinu, Moskva ich naopak vykresľuje ako neonacistov a ruské úrady vlani označili pluk za teroristickú organizáciu.
Šéfka organizácie združujúca príbuzných mariupolských obrancov Natalka Zarycká v polovici mája uviedla, že v ruskom zajatí zostáva okolo 2 000 obrancov Mariupolu.
Do vlasti sa podľa nej podarilo v rámci výmen vrátiť zhruba 500 členov ukrajinských ozbrojených síl, ktorí vlani v máji dostali od velenia armády rozkaz, aby sa v obkľúčených metalurgických pretekoch inváznym jednotkám vzdali.