V prípade agresie voči Bielorusku nebudeme váhať s použitím jadrových zbraní, vyhlásil dnes bieloruský autoritársky vodca Alexander Lukašenko podľa ruskej štátnej agentúry TASS. Rozmiestnenie ruských taktických jadrových zbraní v Bielorusku má podľa neho slúžiť ako odstrašujúci prostriedok proti prípadnému "agresorovi".
Odstrašujúci prostriedok
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň uviedol, že Rusko tieto zbrane začne v susednej krajine rozmiestňovať po dokončení výstavby ich skladovacích objektov 7. až 8. júla. Moskva opakovane uvádza, že jej jadrové zbrane na bieloruskom území zostávajú pod ruskou kontrolou.
"Myslím, že sotva kto by chcel bojovať s krajinou, ktorá má takéto zbrane. Je to odstrašujúci prostriedok," povedal Lukašenko. "Nedaj bože, aby som sa v súčasnosti musel rozhodovať o použití týchto zbraní. Ale nebude žiadne váhanie, ak by došlo k agresii proti nám," dodal. Podľa bieloruskej štátnej agentúry Belta uviedol, že o ich rozmiestnenie na bieloruskom území požiadal Rusko sám, aby tak "zaručilo bezpečnosť" jeho krajiny.
Všetko je pripravené
Minsk a Moskva v máji podpísali dokumenty týkajúce sa rozmiestnenia nestrategických ruských jadrových zbraní v Bielorusku. Lukašenko následne tvrdil, že Rusko s ich presunom už začalo. Putin však minulý týždeň uviedol, že Moskva jadrové zbrane v Bielorusku začne rozmiestňovať po tom, ako sa 7. či 8. júla skončí "príprava príslušných zariadení".
Dnes Lukašenko podľa agentúry Reuters vyhlásil, že ruské taktické jadrové zbrane budú rozmiestnené na území Bieloruska počas "niekoľkých dní". "Všetko je pripravené. Myslím, že o pár dní budeme mať to, o čo sme žiadali. A dokonca aj niečo viac," uviedol.
Šéf ruského ministerstva obrany Sergej Šojgu medzitým upozornil, že nestrategické jadrové zbrane v Bielorusku budú naďalej pod kontrolou Moskvy, ktorá si tiež vyhradzuje právo rozhodovať o ich prípadnom použití. To isté už skôr uviedol ruský prezident Vladimir Putin a potvrdilo to bieloruské ministerstvo zahraničia.
Pochybnosti o dodaní
Expert Pavel Podvig z Ústavu OSN pre výskum odzbrojenia na konci mája podľa bieloruského opozičného portálu Zerkalo vyjadril názor, že ruské jadrové zbrane sa aj napriek verejným vyhláseniam do Bieloruska v skutočnosti pravdepodobne vôbec nedostanú a Lukašenko nimi disponovať nebude.
Z politických dôvodov je podľa Podviga dôležitá predovšetkým samotná možnosť rozmiestnenia a výcviku operátorov ako ukážka toho, že aj Rusko si môže dovoliť prax, aká existuje v Severoatlantickej aliancii. NATO má program, v rámci ktorého majú USA svoje jadrové zbrane vo viacerých európskych krajinách.
Samotné fyzické rozmiestnenie jadrových zbraní v Bielorusku preto nie je potrebné. Úplne sa podľa odborníka možnosť rozmiestnenia skutočných jadrových zbraní v Bielorusku vylúčiť nedá, ale táto pravdepodobnosť je "veľmi malá", povedal Podvig serveru.