Zničenie Kachovskej priehrady je najrozsiahlejším zásahom do prírodných ekosystémov na Ukrajine od začiatku ruskej invázie do krajiny. Vo svojej správe, na ktorú upozornil list Ukrajinska pravda, to napísali ekológovia z mimovládnej organizácie Ukrajinská skupina na ochranu prírody. Z katastrofy obvinili ruské invázne sily. Väčšina živých organizmov z rezervoáru uhyne, predpovedali. Ukrajinská prokuratúra podľa stanice CNN vyšetruje zničenie nádrže ako možnú "ekocídu".
Negatívne dopady na prírodu sa vzhľadom na veľkosť vodného diela - rozprestiera sa na ploche 2155 kilometrov štvorcových - prejavia na území najmenej 5000 kilometrov štvorcových, uvádzajú ekológovia. Spomínajú pri tom dve príčiny: vyprázdnenie samotnej vodnej nádrže a zaplavenie iných oblastí.
Prejaví sa to podľa nich napríklad na rybej populácii, vtákoch, faune i flóre. Deštrukcia nádrže sa dotkne tiež prírodných rezervácií a rôznych vzácnych biotopov.
"Ukrajina stráca obrovské zásoby rýb," uvádza sa v správe s poznámkou, že Kachovská priehrada podobne ako dolná časť Dnepra majú jedny z najväčších koncentrácií sladkovodných komerčných druhov rýb na Ukrajine. "Obnovenie týchto populácií bude trvať najmenej sedem až desať rokov," píšu ekológovia.
O masívnom úhyne rýb informovali tiež ukrajinskí predstavitelia, ktorí zdieľali video natočené v Dnepropetrovskej oblasti. V niekoľkých centimetroch vody na mieste, kam predtým zasahovali vody rozľahlé priehrady, ležia mŕtve či liečiace ryby. "Ruskom spôsobená ekocída," napísal k záberom šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.
Z oblasti podľa ekológov zmizne rad druhov vtákov, ktoré tam hniezdia. Napríklad čajok. Vedci ďalej predpokladajú, že väčšina živých organizmov z rezervoáru už uhynula alebo v najbližších dňoch uhyne. Sú medzi nimi bezstavovce, ktoré slúžia ako základňa potravy pre ryby, vtáky či obojživelníkov, uvádza ekológovia. Zmiznú podľa nich aj vodné a pobrežné rastliny, ktoré nahradia invázne cudzokrajné rastliny.
CNN medzitým na svojom webe informovala, že ukrajinská prokuratúra vyšetruje zničenie Kachovskej priehrady ako vojnový zločin a možnú "ekocídu", čiže úmyselné poškodenie životného prostredia. "Právna klasifikácia je ekocida a porušenie zákonov a zvyklostí vojny," uviedla vo vyhlásení prokuratúra. Následky deštrukcie priehrady na obyvateľov aj životné prostredie označila ako katastrofálne.
Zranených bolo vyše 40-tisíc ľudí. Domy a infraštruktúra boli zničené, pôda sa stala nevhodnou pre poľnohospodárstvo a v mnohých regiónoch bolo narušené zásobovanie vodou, a to ako vo vládou kontrolovaných oblastiach, tak na územiach dočasne okupovaných Ruskom, "uviedla prokuratúra podľa CNN.
Zo zničenia vodného diela, ktoré spôsobilo rozsiahle záplavy na dolnom toku Dnepra, sa Moskva a Kyjev obviňujú navzájom. Podobné vyhlásenia jednotlivých strán konfliktu nie je možné v podmienkach vojny bezprostredne nezávisle overiť.