Počet ľudí zabitých vo vojnách a konfliktoch sa vlani oproti predošlému roku takmer zdvojnásobil. Zároveň je vôbec najvyšší od genocídy v Rwande z roku 1994. Oznámila to v stredu švédska výskumná organizácia The Uppsala Conflict Data Program (UCDP). Informuje o tom agentúra DPA.
Historicky vysoká úroveň
V roku 2022 bolo vo vojenských konfliktoch zabitých prinajmenšom 237-tisíc ľudí, oznámila UCDP, ktorá sa zaoberá zberom dát z konfliktných oblastí a sídli na univerzite v Uppsale. V porovnaní s rokom 2021 ide o 97-percentný nárast. Počet aktívnych konfliktov zároveň zostal celosvetovo na historicky vysokej úrovni.
Zatiaľ čo v Jemene a Afganistane nastala výrazná deeskalácia a znížil sa počet obetí, situácia sa dramaticky vyostrila v Etiópii a na Ukrajine, vysvetlil analytik Shawn Davies. Len tieto dva konflikty už viedli k prinajmenšom 180-tisíc úmrtiam. Skutočný počet úmrtí je ešte oveľa vyšší a prehodnotí sa, keď prídu ďalšie údaje.
V Etiópii bolo viac obetí
Rusko začalo inváziu na Ukrajinu pred 15 mesiacmi. Väčšina ľudí považuje ruskú inváziu za najkrvavejší konflikt roku 2022, Davies však priblížil, že v Etiópii bolo zabitých viac ľudí. Bolo to vyše 100-tisíc ľudí, zatiaľ čo na Ukrajine viac ako 81-tisíc osôb, uvádza na svojej webstránke nórsky inštitút pre výskum mieru na základe údajov UCDP.
Konflikt na severe Etiópie vypukol v novembri 2020, keď etiópsky premiér Abiy Ahmed vyslal vojenské jednotky, aby zvrhli regionálnu vládu vedenú Tigrajským ľudovým oslobodzovacím frontom. Obe strany sa vlani 2. novembra v juhoafrickom hlavnom meste Pretória dohodli na prímerí. Rokovanie sprostredkovali USA a Africká únia.