Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhol vytvoriť medzinárodnú komisiu, ktorá by podrobne vyšetrila okolnosti zničenia Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny. Erdogan to dnes spomenul v telefonických rozhovoroch so svojimi náprotivkami z Ukrajiny a Ruska Volodymyrom Zelenským a Vladimirom Putinom, oznámili tlačové agentúry s odvolaním sa na jeho kanceláriu.
Zo zničenia vodného diela, ktoré spôsobilo rozsiahle záplavy na dolnom toku Dnepra, sa Moskva a Kyjev obviňujú navzájom.
Zničenie priehrady v noci na utorok by podľa Erdogana mala vyšetriť komisia s účasťou expertov oboch znepriatelených strán, ale aj OSN a medzinárodného spoločenstva vrátane Turecka. "Turecko je pripravené urobiť v tejto otázke všetko, čo je v jeho silách," uistil Erdogan a navrhol, že by aj v tomto prípade mala byť využitá metóda, ktorá sa osvedčila už vlani v lete pri rokovaní dohôd umožňujúcich vývoz obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov.
Rusko a Ukrajina vtedy spolu neviedli priame rokovania, ale každá strana rokovala s OSN a Tureckom ako sprostredkovateľov a s nimi potom podpísala príslušný dokument. Vlani v júli sa tak podarilo dojednať uvoľnenie exportu ukrajinských potravín na svetový trh, potýkajúc sa s potravinovou krízou.
"Hlas Turecka je dôležitý, a to aj čo sa týka stiahnutia okupačných jednotiek z ukrajinského územia a návratu našich nelegálne uväznených občanov (z Ruska), najmä krymských Tatárov, a ďalšieho pokračovania obilnej dohody," napísal na sociálnych sieťach Zelenskyj. S Erdoganom hovoril o "humanitárnych a ekologických dôsledkoch ruského teroristického útoku na Kachovskú priehradu, najmä o rizikách pre Záporožskú jadrovú elektráreň". Tureckému prezidentovi odovzdal zoznam naliehavých potrieb Ukrajiny pri pomoci po katastrofách.
Putin v rozhovoroch s Erdoganom obvinil kyjevský režim, že sa naďalej spolieha na eskaláciu konfliktu, pácha vojnové zločiny a používa teroristické metódy na príkaz západných kurátorov, uvádza sa vo vyhlásení Kremľa. Ako hlavný príklad Putin uviedol "barbarské zničenie" priehrady Kachovka, ktoré podľa neho tiež spôsobilo rozsiahlu ekologickú a humanitárnu katastrofu.
Kachovská priehrada je jedným z najväčších vodných diel v Európe, zadržiavala 25-krát viac vody ako česká Orlická priehrada. Jej vodná plocha od seba momentálne oddeľuje ukrajinské a ruské vojská. Hrádzu od vlaňajšieho začiatku invázie na Ukrajinu okupovali Rusi.