Indický premiér Naréndra Módí dnes prišiel na miesto piatkovej zrážky vlakov vo východoindickom štáte Odiša a navštívil zranených v nemocnici, informovala o tom indická agentúra ANI. Módou na dnešok tiež zvolal mimoriadne vládne rokovanie kvôli nešťastiu, ktoré si podľa BBC a agentúr AFP či AP vyžiadalo vyše 280 obetí a na 900 zranených. Niektoré miestne médiá, vrátane ANI, uvádzali s odvolaním sa na hovorcu indických železníc najprv 238 mŕtvych a vyše 600 zranených, neskôr tento údaj zvýšili na zatiaľ 261 obetí.
"Vláda nenechá kameň na kameni, pokiaľ ide o liečbu zranených," uviedol Módí podľa agentúry ANI. Zrážku vlakov označil za "bolestný incident", ktorý bude vyšetrený. "Tí, ktorí sú uznaní za vinných, budú prísne potrestaní. Železnica pracuje na obnove trate, "dodal predseda indickej vlády, ktorý rovnako navštívil zranených v miestnej nemocnici.
"Som zúfalý z vlakového nešťastia v Odiši. V tejto hodine smútku sú moje myšlienky s pozostalými, kiež sa zranenia skoro uzdravia," napísal už v piatok na twitteri indický premiér. Sľúbil príčiny nehody dôkladne vyšetriť a všetkým postihnutým maximálnu možnú pomoc. Každá rodina by mala dostať podľa miestnych médií asi 12-tisíc dolárov za osobu, ktorá pri nehode zomrela, vážne zranenia dostanú kompenzáciu 2500 dolárov a ľahko zranenia 600 dolárov.
Na mieste nehody, ktorá sa stala okolo 19:00 miestneho času (15:30 nášho času) pri železničnej stanici v dedine Bahanaga (okrese Balasur) asi 270 kilometrov od Kalkaty stále pokračujú záchranné práce, na ktorých sa podieľajú stovky ľudí a tiež armáda. Zatiaľ nie je jasné, ako presne sa nehoda stala. Podľa agentúry ANI sa zrazili dva expresné osobné vlaky a jeden nákladný.
Zranených z miesta nehody odvážalo vyše 200 sanitiek, zranených bolo toľko, že odvoz do nemocníc zabezpečovalo aj päť desiatok autobusov. Povolaných do služby bolo vyše sto lekárov. Pred nemocnicami sa tvorili rady a lekári zastavovali krvácanie a vážnejšie zranených posielali na operačné sály. Dobrovoľníci tiež prichádzajú darovať krv.
India má jednu z najrozsiahlejších sietí železničných tratí na svete. Vlakové nešťastia sú tam veľmi časté, ale toto je najhoršie v 21. storočí. Príčinou železničných nehôd býva zvyčajne ľudská chyba a tiež zastaraný signalizačný systém.
Sústrasť rodinám obetí piatkového nešťastia vyjadrili už viacerí politici, okrem iného z Austrálie, Srí Lanky či Taiwanu. Na twitteri vyjadril sústrasť aj český minister zahraničia Jan Lipavský či kanadský premiér Justin Trudeau.