Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes začne svoj tretí prezidentský mandát. Na inauguráciu pricestujú do Ankary viacerí šéfovia štátov i ďalších zahraničných politikov. Bude medzi nimi okrem iného generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg, ktorý chce s Erdoganom rokovať o vstupe Švédska do NATO. Erdogan dnes večer tiež vymenuje novú tureckú vládu.
Erdogan zvíťazil v druhom kole prezidentskej voľby, ktoré sa uskutočnilo na konci mája, keď s 52 percentami porazil opozičného kandidáta Kemala Kiliçdaroglua. V parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnili spolu s prvým kolom prezidentskej voľby v polovici mája, Erdoganov blok získal väčšinu mandátov v novom parlamente.
Na inaugurácii sú očakávaní prezidenti a premiéri zhruba dvadsiatky krajín, píšu turecké médiá. Spomínajú napríklad azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva či prezidenta Venezuely Nicolása Maduru. Podľa Arménska na inauguráciu priletí aj arménsky premiér Nikol Pašinjan. Arménsko a Turecko pritom nemajú oficiálne diplomatické vzťahy. Niektoré ďalšie krajiny zastupujú ministri zahraničia.
Českú republiku bude reprezentovať veľvyslanec v Ankare Pavel Vacek, informoval Černínsky palác.
Stoltenberg dnes do Turecka pricestuje na dvojdňovú návštevu a bude rokovať s Erdoganom aj ďalšími tureckými predstaviteľmi. Očakáva sa, že otvorí otázku švédskej žiadosti o vstup do NATO - Ankara a Budapešť sú poslednými členmi aliancie, ktorí ju doteraz neratifikovali. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoglu tento týždeň odkázal Švédsku, že musí splniť záväzky v boji proti terorizmu. Tým Ankara myslím boj proti sympatizantom radikálnych kurdských skupín a stúpencov islamského klerika Fethullaha Gülena, ktorý podľa tureckých úradov zosnoval neúspešný štátny prevrat v roku 2016.
Erdogan dnes večer tiež vymenuje novú vládu. Pozornosť sa upiera na post ministra financií, ktorým by sa mohol stať ekonóm Mehmet Şimşek. Ten v minulosti túto funkciu už zastával. Podľa odborníkov by menovanie Şimşeka mohlo znamenať návrat k tradičnejšiemu poňatiu menovej politiky. Napriek veľmi silnej inflácii turecká centrálna banka znižovala na želanie Erdogana úrokové sadzby, čím podľa väčšiny zahraničných ekonómov ďalej prispievala k rastu spotrebiteľských cien.
Erdogan je v Turecku pri moci vyše 20 rokov. Prvýkrát bol zvolený za prezidenta v roku 2014 v prvej priamej voľbe prezidenta. Voľby vyhral aj v roku 2018 a tento rok, kedy sa však prvýkrát uskutočnilo druhé kolo. Pre Erdogana by malo ísť o posledný prezidentský mandát, keďže ústava novelizovaná v roku 2017 pripúšťa len dva prezidentské mandáty po sebe.