Mnoho európskych krajín si je podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova vedomých problémov, ktorý by vznikli v prípade vstupu Ukrajiny do NATO, ale tón v aliancii udávajú Spojené štáty.
To, že by Ukrajina chcela vstúpiť do NATO, podľa Peskova dokazuje jej neochotu riešiť problémy pri rokovacom stole. Členstvo Kyjeva v aliancii by spôsobilo problémy na mnoho ďalších rokov, uviedol hovorca prezidenta Vladimira Putina podľa agentúry Reuters. Varoval, že Rusko bude chrániť svoju bezpečnosť a záujmy.
Keď Ruská federácia vo februári minulého roka Ukrajinu napadla, zdôvodňoval Putin agresiu snahou o "denacifikáciu" a "demilitarizáciu" susednej krajiny. Moskva ale tiež opakovane hovorí o svojom záujme zastaviť rozširovanie aliancie k ruským hraniciam. Tento rok na jar sa však novým členom NATO stal ruský sused Fínsko, krajina o vstup a teda silnejšie záruky bezpečnosti požiadala práve pod dojmom ruského útoku na Ukrajinu.
Putinov hovorca dnes tiež povedal, že Rusko si všíma pribúdajúce diskusie o mieri na Ukrajine, ale neukazuje sa pri nich vraj "politická vôľa" brať do úvahy tiež záujmy Moskvy. Kyjev si ako zásadnú podmienku pre rokovania kladie odchod ruských vojsk z celého medzinárodne uznaného ukrajinského územia a západná krajina uvádza, že je na brániacich sa Ukrajincoch, aby určili, kedy a za akej situácie plánujú začať prípadné rozhovory.
O možnosti pristúpenia Ukrajiny k Severoatlantickej aliancii sa bude rokovať v júli na summite v litovskom Vilniuse. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok povedal, že sa ním Kyjevu musí dostať jasných a silných bezpečnostných záruk. Na tom, že sa Ukrajina raz môže stať členskou krajinou aliancie, sa zhodol už summit organizácie v Bukurešti v roku 2008. NATO sa ale nemôže rozšíriť o krajinu, ktorá je vojnou.