Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu v niektorých iránskych jadrových prevádzkach opäť nainštalovala monitorovacie zariadenie, ktoré tam mala po podpise jadrovej dohody z roku 2015 medzi Iránom a svetovými mocnosťami. Opätovné pripojenie monitorovacej techniky prichádza po tom, ako ju Irán nechal vlani odstrániť. S odvolaním sa na dve správy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu o tom dnes informuje agentúra Reuters.
V prevádzke v Isfaháne, kde sa vyrábajú časti odstrediviek, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu nainštalovala kamery. Ďalšie sledovacie zariadenie bolo nainštalované v dvoch nepriznaných prevádzkach, kde sa obohacuje urán, stojí podľa Reuters v dôvernej správe, ktorú MAAE zaslala členským štátom. Agentúra zároveň uvádza, že množstvo opäť pripojenej monitorovacej techniky predstavuje len zlomok z toho, čo bolo nainštalované pôvodne po uzavretí jadrovej dohody. Jedna zo správ podľa Reuters ďalej uvádza, že MAAE "očakáva zapojenie Iránu do riešenia" problémov, vrátane inštalácie ďalšieho monitorovacieho zariadenia.
Obmedzený pokrok opísaný v správach však zahŕňa inštaláciu zariadení na monitorovanie obohacovania uránu v reálnom čase na jediných linkách odstrediviek, ktoré v prevádzkach v Natanze a Forde obohacujú urán až na 60 percent, uviedol podľa Reuters nemenovaný vysokopostavený diplomat. V jednej z dvoch dôverných štvrťročných správ pre členské štáty sa podľa Reuters uvádza, že sa iránske zásoby uránu obohateného až na 60 percent sa naďalej zvyšujú a vystačia zhruba na dve jadrové bomby.
Irán v roku 2015 podpísal so svetovými mocnosťami dohodu, ktorej súčasťou bolo zmiernenie protiiránskych sankcií výmenou za obmedzenie jadrových ambícií Teheránu a záruky, že Irán nebude vyvíjať jadrové zbrane. Dohoda Iránu umožňovala obohacovať urán maximálne na 3,67 percenta. Americký prezident Donald Trump od dohody v roku 2018 jednostranne odstúpil a sankcie proti Iránu obnovil. Irán potom začal dohodu porušovať.
Experti MAAE v Iráne v januári našli stopy uránu obohateného na 83,7 percenta, teda tesne pod 90 percent, ktoré sú potrebné na výrobu jadrových zbraní. O náleze informovali zahraničné médiá s odvolaním sa na neverejnú správu. Irán tvrdí, že chce atómovú energiu využívať len na mierové účely. Veľmi vysokú úroveň obohatenia pri stopách nájdených v zariadení Fordo označil za "nezamýšľanú fluktuáciu".
Irán pokračuje v obohacovaní uránu, pričom tieto aktivity postupne rozširuje a urýchľuje, a to aj v podzemnom zariadení Fordo, ktoré bolo vybudované v tajnosti a je možno postavené vo vnútri hory, aby bolo chránené pred prípadným leteckým útokom, píše Reuters.