Severná Kórea oznámila, že sa v najbližších dňoch chystá odpáliť raketu, ktorá na obežnú dráhu Zeme vynesie satelit. Štart rakety znepokojuje susedov totalitnej krajiny. Japonsko už uviedlo, že je pripravené akúkoľvek raketu, ktorá by narušila jeho územie, zostreliť.
Juhokórejské ministerstvo zahraničia v pondelok Severnú Kóreu vyzvalo, aby plánovaný štart zrušila. Svoje vyhlásenie zverejnilo len niekoľko hodín po tom, čo Tokio oznámilo, že ho Pchjongjang upovedomil o štarte rakety plánovanom na prelome mája a júna.
Porušenie rezolúcie
K situácii sa okrem japonského ministerstva obrany, ktoré už začalo prípravy zostrelenia rakety, vyjadril aj ministerský predseda Fumio Kišida, podľa ktorého akékoľvek odpálenie rakety zo strany komunistickej krajiny - aj keď jej bude hovoriť satelit - bude porušením rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN. Záležitosť sa podľa neho dotýka bezpečnosti japonských občanov.
Aj na vyslanie satelitu do vesmíru potrebuje Severná Kórea podľa AP využiť technológiu rakiet dlhého doletu, čo jej rezolúcie zakazujú. Na vysielanie družíc KĽDR sa aj v minulosti pozeralo ako na raketové testy, ktoré sa krajina týmto spôsobom snaží maskovať.
Pchjongjang pred sériou vyjadrení japonských činiteľov Tokiu povedal, že medzi 31. májom a 11. júnom sa chystá do vesmíru vyslať satelit. Mohlo by ísť o pokus KĽDR vyniesť na obežnú dráhu prvý vojenský prieskumný satelit.
Južne od hranice s KĽDR by v utorok mali skončiť rozsiahle vojenské manévre juhokórejskej a americkej armády, ktoré v rámci cvičenia s ostrou streľbou simulovali odrazenie útoku zo strany KĽDR. Manévre Južnej Kórey a USA vyvolávajú hnev Pchjongjangu, ktorý ich označuje za nácvik invázie a pravidelne na ne reaguje raketovými či inými zbrojnými testami.
Cvičenie a hnev
Päťdňových manévrov v oblasti Pchočchonu neďaleko hranice s KĽDR sa od štvrtka zúčastňuje asi 2 500 vojakov z Južnej Kórey a USA. Nasadené boli tanky, húfnice, bojové vrtuľníky aj „neviditeľné“ stíhačky, ktoré sú vďaka technológii stealth ťažko zachytiteľné radarom, oznámilo ministerstvo. Podľa neho ide o najväčšie juhokórejsko-americké cvičenie svojho druhu.
"Cvičenie ukazuje našu pripravenosť rezolútne odpovedať na jadrové a raketové hrozby a prípadný útok zo strany Severnej Kórey," dodalo ministerstvo. Minulý týždeň severokórejské štátne médiá označili chystané juhokórejsko-americké manévre za prípravu na vojnu a uviedli, že Washington a Soul „budú čeliť zodpovedajúcej odvete“.