Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak v rozhovore pre taliansku televíziu uviedol, že dlho očakávaná ukrajinská protiofenzíva už začala a trvá už niekoľko dní. Vymenoval množstvo západného vybavenia, ubezpečil však, že ho krajina nepoužije na útoky na ruskom území.
„Protiofenzíva prebieha už niekoľko dní. Je to intenzívna vojna,“ povedal poradca v rozhovore pre taliansku stanicu Rai s tým, že front sa tiahne okolo 1 500 kilometrov dlhej hranice. "Jednotlivé operácie sa už začali," dodal.
Komplexná protiofenzíva
Neskôr na Twitteri doplnil, že protiofenzíva nemá podobu jednorázovej udalosti, ktorá začína v určitú hodinu určitého dňa slávnostným prestrihnutím červenej pásky.
„Ide o desiatky rôznych akcií na zničenie ruských okupačných síl v rôznych smeroch, ktoré prebiehali už včera, prebiehajú dnes a budú pokračovať aj zajtra. Intenzívne ničenie logistiky nepriateľa je tiež protiofenzívou,“ napísal.
Doplnil, že Ukrajina je vyzbrojená protiraketovými systémami od Francúzska a Talianska, raketami dlhého doletu Storm Shadow od Británie a tankami nemeckej výroby Leopard. Spojencov vyzval na presun stíhačiek F-16 na Ukrajinu. "Tie nám konečne umožnia uzavrieť vzdušný priestor," zdôraznil Podoljak. „Paradox je, že keby sme ich mali pred rokom, vojna by už skončila.“
Americký prezident Joe Biden na víkendovom summite G-7 uviedol, že Washington nebude proti, pokiaľ sa niektorý štát rozhodne dodať Ukrajine americké stíhačky. Británia a Holandsko sa už skôr dohodli na vytvorení medzinárodnej koalície na pomoc Ukrajine pri nákupe stíhačiek F-16.
Stíhačky
Oficiálne však nie je zatiaľ nie je známe, či a prípadne kedy niektorý štát Ukrajine stíhačky dodá. Pentagon oficiálne uviedol, že F-16 sú o dlhodobom záväzku voči Ukrajine. „Tieto F-16 nebudú relevantné pre nadchádzajúcu protiofenzívu,“ vyhlásil hovorca Pentagonu Pat Ryder.
Biden tiež podporil výcvik ukrajinských pilotov na F-16. Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrel uviedol, že výcvik pilotov s lietadlami začal v niekoľkých európskych krajinách, priamo menoval Poľsko. Hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat to však poprel.
USA sa zdráhali povoliť spojencom poskytnúť Kyjevu F-16 z obavy z eskalácie konfliktu a toho, že by ich Ukrajinci mohli využiť na útoky na ruskom území. "Nechceme útočiť na ruské územie, použijeme zbrane, ktoré ste nám poskytli, na zacielenie ruských pozícií na územiach okupovaných Moskvou, vrátane Donbasu a Krymu," ubezpečil Podoljak.
Rusko očividne perspektíva ukrajinskej akcie na bojisku silne znepokojuje. Satelitné snímky ukazujú, že v okupovaných oblastiach stavajú obranné línie. V Záporoží uskutočnili čiastočné evakuácie obyvateľstva. Podľa Ukrajincov z oblasti utekajú proruskí kolaboranti.
Šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin na začiatku mája vyhlásil, že ukrajinská protiofenzíva už prakticky začala. Aktívna fáza ukrajinského útoku podľa neho príde do niekoľkých dní.