Sudánska armáda dnes podnikla ďalšie letecké údery na metropole Chartúm, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnych obyvateľov. Útoky, ktoré mierili na polovojenské Jednotky rýchlej podpory, sa odohrali len pár hodín pred tým, ako začalo platiť sedemdňové prímerie. Znepriatelené strany sa už skôr zhodli, že pokoj zbraní vstúpi do platnosti dnes o 21:45 nášho času. Podľa agentúry AFP obyvatelia hlásili strety aj potom.
Armáda vykonala nálety aj v noci na dnes, potvrdili svedkovia. Ich cieľom boli automobily jednotiek RSF, ktoré operujú v rezidenčných oblastiach sudánskej metropoly už od začiatku konfliktu v polovici apríla.
Medzinárodná podpora
Obe strany konfliktu v minulosti oznámili už niekoľko prímerí, ale nedodržiavali ich. Na rozdiel od tých predošlých má však to aktuálnu medzinárodnú podporu, podotkla agentúra Reuters. Navyše ide o prvé prímerie oficiálne odsúhlasené počas rozhovorov sprostredkovaných Saudskou Arábiou a USA.
Krátko predtým, ako prímerie začalo platiť, zverejnili jednotky RSF audioodkaz svojho veliteľa Muhammada Hamdana Dagala, v ktorom poďakoval Saudskej Arábii a Spojeným štátom. Zároveň ale vyzval svojich mužov na dosiahnutie víťazstva. "Nevzdáme sa, kým neukončíme tento puč," uviedol. Obe strany sa od začiatku konfliktu navzájom obviňujú z pokusu násilne prevziať moc v krajine.
Sudánska armáda aj RSF prisľúbili, že počas prímeria budú pomáhať distribuovať humanitárnu pomoc, obnovia základné služby a stiahnu bojové jednotky z nemocníc.
Bombardovanie
Miestni obyvatelia dnes počas dňa informovali o náletoch na Chartúm, Bahrí a Ummdurmán. Boje boli počuť aj v centre hlavného mesta. "Situácia je hrozná. Lietadlá nás bombardujú zo všetkých strán, "opísala Salma Abdalláhová, ktorá žije v sudánskej metropole. Armáda sa snaží vytlačiť jednotky RSF zo strategických pozícií v centre Chartúmu a zo štvrtí, kde obsadili civilné budovy. Polovojenské jednotky majú skúsenosti s pozemným bojom, zatiaľ čo armáda sa z veľkej časti spolieha na letecké údery a delostrelectvo.
Podľa AFP boli v Chartúme počuť boje napriek prímeriu. Boje sa v noci zvyčajne utíšia, ale dnes večer po oficiálnom vstúpení pokoja zbraní do platnosti obyvatelia severovýchodného predmestia hlavného mesta hlásili AFP strety a z juhu metropoly obyvatelia hlásili, že "počuli vzdušné údery po ohlásenej hodine prímeria".
Viac ako päť týždňov trvajúce boje uväznili množstvo ľudí v ich domovoch či štvrtiach. Miestni obyvatelia informujú o pribúdajúcich prípadoch bezprávia a rabovania, ako aj o výpadkoch elektriny a nedostatku vody. V niektorých oblastiach dochádza zásoby jedla a prestala fungovať aj väčšina nemocníc. Tí, ktorí pred vojnou utekajú, podstupujú často veľmi vyčerpávajúcu a nebezpečnú cestu. Najviac utečencov smeruje do Egypta a do Čadu.
Od 15. apríla pred konfliktom podľa posledných údajov OSN utieklo z domovov vyše milióna ľudí. Viac ako 250-tisíc ich utieklo do okolitých krajín a 843-tisíc je vnútorne vysídlených. Približne 110-tisíc sudánskych utečencov sa v súčasnosti nachádza práve v Egypte. Obeťou majú boje podľa Reuters 705, ďalších vyše 5000 ľudí utrpelo zranenia.