Stále žije. Henry Kissinger, preklínaný aj obdivovaný, bezpochyby však jeden z najväčších diplomatov 20. storočia, sa budúci týždeň dožije stovky. A stále má čo povedať. Napríklad na eskalujúcu konfrontáciu medzi Čínou a Amerikou alebo na možné riešenie ruskej vojny proti Ukrajine.
„Obe strany sa utvrdili v presvedčení, že tá druhá pre nich predstavuje strategické nebezpečenstvo. Sme na ceste ku konfrontácii veľmocí,“ zamýšľa sa nad súčasným stavom vzťahov medzi Čínou a Spojenými štátmi Kissinger v obsiahlom rozhovore, ktorý s ním začiatkom mája v jeho kancelárii na Manhattane viedol magazín The Economist.
Video: Takmer storočný Henry Kissinger hovorí o globálnej situácii:
Peking a Washington smerujú k vojne
Stranícke vedenie v Pekingu podľa neho došlo k záveru, že Amerika urobí všetko, aby zabránila ďalšiemu vzostupu Číny. A vo Washingtone sa zase pevne zakorenila myšlienka, že Čína chce nahradiť Ameriku na pozícii najsilnejšej svetovej veľmoci, povedal magazínu.
Súperenie o technologickú a ekonomickú nadvládu sa zrýchľuje, Rusko je čoraz viac závislé od Číny a technická podstata vedenia vojny sa mení rýchlosťou svetla. Kissinger ako jedno z najväčších nebezpečenstiev vníma umelú inteligenciu, ktorá podľa neho čínsko-americké súperenie v nasledujúcich rokoch poriadne zrýchli. Obe veľmoci majú podľa neho päť až desať rokov, aby odvrátili vojnu.
„Je to klasická situácia ako v predvečer prvej svetovej vojny. Ani jedna strana nemá veľa priestoru pre politické ústupky a akékoľvek narušenie rovnováhy môže viesť ku katastrofickým dôsledkom,“ myslí si Kissinger, ktorý sa 27. mája dožije sto rokov. Má problémy ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.