Turecko zostáva dnes tretí deň bez dodávok ropy z Iraku. Informovali o tom dnes agentúry AFP a Reuters. Dodávky sa zastavili pred vyše mesiacom po tom, ako arbitrážny súd nariadil Ankare zaplatiť Bagdadu odškodné za dovoz ropy z irackého Kurdistanu, ktorý oficiálne neschválila iracká vláda. Podľa agentúry Reuters traja nemenovaní irackí činitelia uviedli, že za zdržanie v obnovení dodávok môžu prezidentské voľby v Turecku, keďže turecká štátna firma BOTAS nedostala stále pokyn od tureckej vlády.
"Kurdistan splnil svoje záväzky... a čaká na konečnú dohodu medzi (irackou) federálnou vládou a tureckou vládou pre obnovenie exportu ropy," uviedol v nedeľu predseda regionálnej kurdistanskej vlády Masrúr Barzání.
Začiatkom mája iracký minister ropného priemyslu Hajan Abdal Ghaní uviedol, že turecká vláda vykonáva testy na ropnom termináli po februárovom zemetrasení. Nevyriešená však zostáva aj otázka pokuty, ktorú Ankare nariadil zaplatiť arbitrážny súd, dodal Abdal Ghaní.
Vláda irackého autonómneho Kurdistanu začala vyvážať ropu cez Turecko v roku 2014 bez súhlasu irackej ústrednej vlády, ktorá kvôli tomu v tom istom roku podala sťažnosť na arbitrážny súd so sídlom v Paríži. Bagdad tvrdil, že Turecko porušilo dohodu s Irakom z roku 1973, keď dovážalo z irackého Kurdistanu ropu bez súhlasu ústrednej vlády. Súd dal tento rok v marci za pravdu Bagdadu a nariadil Ankare zaplatiť irackému štátu odškodné 1,5 miliardy dolárov.
Iracká federálna vláda a regionálna vláda Kurdistanu sa už dohodli na obnovení vývozu ropy s tým, že ju bude zabezpečovať iracká štátna ropná spoločnosť SOMO a peniaze z predaja pôjdu na účet regionálnej vlády pri irackej centrálnej banke. Obnovenie prevádzky teraz záleží na Turecku, ktoré prevádzkuje ropný terminál v Ceyhane.
Irak je jedným z najväčších svetových producentov ropy, denne vyváža v priemere 3,3 milióna barelov. Z irackého Kurdistanu do Ceyhanu pred zastavením dodávok prúdilo na 450.000 barelov ropy denne.