Americký veľvyslanec v Juhoafrickej republike sa dnes podľa juhoafrického ministerstva zahraničia ospravedlnil za obvinenia krajiny z dodania zbraní a munície Rusku. Informovala o tom agentúra Reuters. JAR si veľvyslanca Reubena Brigetyho predvolala po jeho štvrtkovom vyhlásení, v ktorom hovoril o kotvení lode sankcionovanej ruskej spoločnosti v prístave JAR. Africká krajina tvrdí, že k ruskej invázii na Ukrajinu zaujala neutrálne stanovisko.
"Ministerstvo zahraničia Juhoafrickej republiky odovzdalo demaršiu veľvyslancovi Spojených štátov v JAR Reubenovi Brigetymu a vyjadrilo úplnú nespojitosť s jeho správaním," stojí podľa Reuters v dnešnom vyhlásení. Ministerstvo ďalej uviedlo, že veľvyslanec "uznal, že prekročil hranicu, a bezvýhradne sa ospravedlnil".
Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa povedal, že úrady prešetrujú informácie o kotvení ruskej lode v krajine. Vyšetrovanie sa podľa neho začalo už pred Brigetyho štvrtkovým vyhlásením. Prezident dodal, že nie sú dôkazy o tom, že by na dané plavidlo boli naložené zbrane.
"Neexistujú záznamy o povolenom predaji zbraní (juhoafrickým) štátom Rusku, ktoré by sa týkali daného obdobia/incidentu," oznámilo predtým ministerstvo zahraničia. Dnes dodalo, že "ktokoľvek, u koho sa zistí, že porušil zákon, bude čeliť prísnym dôsledkom".
Kotvenie plavidla Lady R patriaceho ruskej spoločnosti TransMorFlot, na ktoré USA vlani po začatí ruskej invázie na Ukrajinu uvalili sankcie kvôli preprave vojenského vybavenia a zbraní, potvrdila na základe viacerých nezávislých zdrojov aj agentúra AP.
Ramaphosa dnes rovnako telefonicky hovoril so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, s ktorým sa zhodol na "ďalšom rozvíjaní vzťahov".
Juhoafrická republika je jedným z kľúčových partnerov Spojených štátov v Afrike. Zároveň dlhodobo udržiava blízke vzťahy s Ruskom, ktoré je tradičným spojencom juhoafrického vládneho Afrického národného kongresu. K ruskej invázii na Ukrajinu deklarovala Pretoria neutrálne stanovisko a odmietla výzvy Západu, aby odsúdila kroky Moskvy.