Zatknutie bývalého pakistanského premiéra Imrana Chána dnes označil najvyšší súd v Islamábáde za nelegálne a nariadil jeho prepustenie, píše agentúra AP. Chán bol za dramatických okolností zadržaný v utorok s obvinením z korupcie. V krajine to vyvolalo vlnu násilných protestov. Podľa agentúry Reuters je až na ojedinelé protesty situácia v uliciach Pakistanu dnes pokojnejšia.
"Vaše zatknutie je neplatné a celý proces musí byť preskúmaný," uviedol dnes predseda najvyššieho súdu Umar Ata Bandial. Chána tiež požiadal, aby jeho podporovatelia zachovali pokoj. Podľa Reuters zatiaľ nie je jasné, kedy sa bude Chán môcť vrátiť domov.
Expremiérovi priaznivci po jeho zatknutí, ktoré označili za politicky motivované, vyšli v utorok do ulíc a žiadali Chánovo prepustenie. Vtrhli pritom do vojenských budov, vyplienili rezidenciu jedného z najvyšších armádnych generálov v Láhaure na východe krajiny a na ďalších miestach zapálili štátne budovy a majetok. Vláda následne poslala do ulíc armádu.
Doteraz si demonštrácie podľa denníka The Guardian vyžiadali najmenej deväť obetí. Agentúra AP hovorí o desiatich mŕtvych. Desiatky ľudí pri protestoch utrpeli zranenia, vrátane mnohých policajtov. Takmer dvetisíc priaznivcov Chána bolo podľa agentúry Reuters v súvislosti s demonštráciami zatknutých, vrátane približne 80 pracovníkov expremiérovej strany Hnutie za spravodlivosť (PTI). Od stredajšej noci zatkli aj ďalších troch lídrov PTI.
"Zatkneme ho znova," povedal dnes minister vnútra Rana Sanaulláh. Chán a jeho manželka polia neho dostali rozsiahle pozemky a nehnuteľnosť v hodnote sedem miliárd pakistanských rupií od jedného realitného magnáta. Ten rovnako čelí obvineniu britských úradov z prania špinavých peňazí. Expremiér s manželkou ho údajne protežovali. Po svojom odchode z funkcie čelí 70-ročný chán stíhaniu v zhruba stovke záležitostí.
Bývalý hviezdny hráč kriketu Chán o premiérsku funkciu prišiel po štyroch rokoch vlani v apríli po tom, čo jeho vláde parlament po niekoľkoročnej stagnácii ekonomiky vyslovil nedôveru. Odvtedy organizuje protesty a požaduje predčasné voľby. To ale súčasná vláda vedená Šahbázom Šarífom odmietla s tým, že hlasovanie sa uskutoční v riadnom termíne neskôr v tomto roku.
Súčasné protesty prehĺbili nestabilitu v juhoázijskej krajine s 220 miliónmi obyvateľov, ktorá čelí vážnej hospodárskej kríze a slabnúcim nádejam na rýchlu obnovu čerpania záchranných fondov Medzinárodného menového fondu.