Spojené štáty usilovne pracujú na prepustení novinára Evana Gershkovicha i ďalších Američanov, ktorí sú nespravodlivo zadržiavaní v zahraničí. Na sobotňajšej večeri organizovanej združením spravodajcov v Bielom dome to povedal americký prezident Joe Biden.
"Slobodná tlač je pilier, možno ten hlavný pilier slobodnej spoločnosti, nie jej nepriateľ," začal Biden v nezvyčajne vážnom tóne prejavov, ktorý sa inokedy celý nesie v odľahčenom duchu a býva plný vtípkov hlavy štátu na adresu médií i seba sama.
"Všetci, nielen ja, sme s vami," predniesol potom k rodine Gershkovicha, ktorého od konca marca zadržiava Rusko. Je to prvý takýto prípad v rusko-amerických vzťahoch za takmer 40 rokov. Biden tiež ocenil odvahu tridsaťjedenročného novinára, ktorému kvôli obvineniu zo špionáže, ktoré dôrazne odmieta, hrozí až 20 rokov odňatia slobody.
"Pracujeme každý deň na tom, aby sme dosiahli jeho prepustenie," uistil 80-ročný prezident, ktorého novinári niekoľkokrát ocenili potleskom. Spomenul aj ďalších Američanov, ktorí sú podľa Washingtonu nespravodlivo zadržiavaní v zahraničí, či už je to novinár Austin Tice, ktorý je od roku 2012 v Sýrii, alebo bývalý vojak Paul Whelan, ktorý je od konca roka 2018 väznený v Rusku.
"Novinárčina nie je zločin. Evana a Austina by mali okamžite prepustiť spolu s každým ďalším Američanom nespravodlivo zadržiavaným v zahraničí," vyhlásil Biden, podľa ktorého Američania nikdy nestrácajú nádej. Jej symbolom je podľa neho aj basketbalistka Brittney Grinerová, ktorej prepustenie z Ruska sa od vlaňajšej večere korešpondentov podarilo dosiahnuť.
Tón, v akom sa niesli prvé minúty, bol veľmi odlišný od vlaňajška, keď Biden novinárov privítal slovami o tom, aký rád je, že tu môže byť "s jedinou skupinou Američanov, ktorá má nižšiu podporu verejnosti ako ja. "
V ďalšej časti svojho prejavu už sa ale Biden vrátil k tradícii a robil si srandu zo svojho veku, občasnej neochoty odpovedať na otázky aj z novinárov samotných.