S blížiacim sa koncom 72-hodinového prímeria, ktoré bolo dodržiavané iba čiastočne, pribúda v Sudáne podľa BBC leteckých útokov. Od stredy sa boje rozhoreli tiež v Dárfúre. O predĺženie prímeria sa usilujú Spojené štáty a Medzivládny úrad pre rozvoj, ktorý združuje krajiny Afrického rohu. Sudánska armáda s návrhom úradu súhlasila. Polovojenské Jednotky rýchlej podpory (RSF) sa k nemu doteraz nevyjadrili, uviedla dnes agentúra Reuters. Na slobodu sa v dôsledku bojov zo všetkých chartúmských väzníc dostalo okolo 20-tisíc väzňov, píše Al-džazíra.
Boje medzi armádou a RSF prepukli 15. apríla. Premenili rezidenčné štvrte Chartúmu na vojnové zóny a doteraz si vyžiadali životy viac ako 500 ľudí a viac ako 4000 zranených. Podľa odhadu OSN by kvôli konfliktu mohlo zo Sudánu ujsť len do Čadu a Južného Sudánu 270-tisíc ľudí. Egyptské ministerstvo zahraničia dnes oznámilo, že jeho hranicu so Sudánom prekročilo 16-tisíc ľudí, 14-tisíc z nich má sudánske občianstvo.
Podľa televízie Al-Džazíra sa v Chartúme teraz najintenzívnejšie bojuje v okolí veliteľstva armády. Náporu leteckých a delostreleckých útokov rovnako čelí sever metropoly, kde podľa nej sudánska armáda cieli na pozície RSF. V metropole podľa Morganovej dochádza k rabovaniu, ktoré sa rozmohlo po otvorení väzníc. "(Ozbrojenci) sa vloupali do všetkých chartúmských väzníc, na slobodu dostalo približne 20-tisíc väzňov," oznámila spravodajkyňa televízie Al-Džazíra. Z otvorenia väzenských brán sa podľa nej vzájomne obviňujú RSF aj armáda.
„Tí, ktorí nemôžu Sudán opustiť, stoja pred rozhodnutím, či čeliť rizikám, ktoré so sebou nesie útek, alebo rizikám, ktoré sa spájajú s tým, že zostanú,“ uviedol v rozhovore s rádiom BBC analytik organizácie Human Rights Watch Muhamad Usmán. Kvôli nefunkčnému internetu si navyše podľa neho ľudia ani nemôžu overiť, ktoré trasy sú na prípadné opustenie krajiny najbezpečnejšie. Po konci prímeria Usmán odhaduje výrazné zhoršenie situácie.
Veliteľ armády Abdal Fattáh Burhán v stredu vyjadril predbežný súhlas s predĺžením pokoja zbraní o ďalšie tri dni a s poslaním armádneho vyslanca do juhosudánskej Juby na mierové rokovania. RSF v poslednom vyhlásení kritizovala armádu za útoky na svoje pozície a k návrhu na predĺženie prímeria sa nevyjadrila.
Všetky banky v sudánskej metropole sú od soboty zatvorené a ľudia tak nemajú prístup k hotovosti na nákup základných produktov. Tie sú teraz mnohonásobne drahšie a ich zásoby sa tenčia. Ľudia v Chartúme rovnako nemajú niekoľkotým dňom prístup k čistej vode a elektrine, uviedla Al-džazíra.
„Zatiaľ čo pohotové evakuácie zo Sudánu pomohli tisíckam, čo s takmer 47 miliónmi Sudáncov, ktorí v krajine zostali?“ uviedol v dnešnom vyhlásení riaditeľ Medzinárodného záchranného výboru David Miliband. Apeloval v ňom na donory predovšetkým z Európy, aby navýšili zdroje na humanitárnu pomoc ľuďom v Sudáne a dodal, že IRC v Sudáne bude ďalej pracovať.