Čínske ministerstvo zahraničia prišlo s uistením, že výroky čínskeho veľvyslanca vo Francúzsku spochybňujúce suverenitu postsovietskych krajín nepredstavujú oficiálne stanovisko Pekingu. Výroky ambasádora odsúdili predstavitelia Európskej únie, vlády v Pobaltí si predvolávajú čínskych diplomatov vo svojich krajinách.
Veľvyslanec vo Francúzsku Lu Ša-jie v piatok večer v rozhovore s televíziou LCI povedal, že „bývalé sovietske štáty nemajú... efektívny status v medzinárodnom práve“.
Vyjadrenie prišlo po tom, čo naňho moderátor tlačil v súvislosti s postavením Krymu, ktorý diplomat odmietol označiť za územie patriace Ukrajine. Ukrajinský polostrov v roku 2014 protiprávne anektovala Ruská federácia, ktorej sily vlani vo februári zaútočili priamo na Ukrajinu.
Čínske ministerstvo zahraničia v pondelok pri otázkach na túto tému uviedlo, že "rešpektuje zvrchovaný status" krajín, ktoré vzišli z rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991.
Na otázku, či slová veľvyslanca vo Francúzsku predstavujú oficiálnu čínsku politiku, odpovedala hovorkyňa Mao Ning, že oficiálnou politikou je to, čo povedala ona sama.
V Európe medzitým vypukla diplomatická búrka, pričom slová čínskeho veľvyslanca označovali za neprijateľných predstaviteľov Európskej únie vrátane českého ministra zahraničných vecí Jána Lipavského, ako aj zástupcovia Ukrajiny a Moldavska.
Francúzske ministerstvo zahraničia si na pondelok predvolalo Lu Ša-jie, už cez víkend obdobný postup voči čínskym veľvyslancom ohlásili vlády Estónska, Litvy a Lotyšska.
Skupina politikov zahŕňajúca členov národných parlamentov a Európskeho parlamentu v komentári v denníku Le Monde vyzvala francúzsku vládu, aby čínskeho veľvyslanca označila za nežiaducu osobu.
Diplomatická roztržka prichádza na pozadí obáv západných vlád z prehlbovania spolupráce medzi Pekingom a Moskvou v čase pokračujúcej ruskej vojny proti Ukrajine.
Peking neustále opakuje, že zvrchovanosť a územnú celistvosť všetkých krajín by mala byť rešpektovaná, Rusko však za minuloročný vpád do susednej krajiny nijako viditeľne nepostihuje.
Čínski činitelia sa naopak vymedzujú proti „jednostranným“ protiruským sankciám Západu, zatiaľ čo ničenie ukrajinských miest ruskými silami nekritizujú.