Belgickí colníci začiatkom tohto týždňa rozdrvili 2352 plechoviek amerického piva Miller High Life s odôvodnením, že sú nesprávne označené ako šampanské, uviedol server CNN. Zásielku zničili po tom, čo sa obchodné združenie šampanského priemyslu sťažovalo, že tento termín by sa mal používať len na fľašiach šumivého nápoja, ktorý sa vyrába tradičnou metódou vo francúzskom Champagne.
Na plechovkách bol slogan, ktorý nápoj označoval za "šampanské medzi pivami". Podľa konvencie sa pravé šampanské - teda francúzske šumivé víno - môže vyrábať iba z hrozna chardonnay, pinot noir a pinot meunier.
Združenie Comité Champagne požiadalo o zničenie amerických pív s odôvodnením, že slogan porušuje chránené označenie.
Pivo Miller High Life uviedla na trh v roku 1903 firma Molson Coors Beverage so sídlom v americkom meste Milwaukee. Podľa svojich internetových stránok začala takmer totožný slogan "šampanské lahvové pivo" používať o tri roky neskôr a v roku 1969 ho skrátila na terajšie "šampanské medzi pivami". V sviatočných obdobiach bolo pivo k dostaniu tiež vo fľašiach v štýle šampanského.
Bez ohľadu na to, aký je tento slogan v Spojených štátoch populárny, je nezlučiteľný s pravidlami Európskej únie, ktorá jasne stanovuje, že tovar porušujúci chránené označenie pôvodu možno považovať za falzifikát. V bloku 27 krajín existuje systém chránených zemepisných označení, ktorý má zaručiť skutočný pôvod a kvalitu remeselných potravín, vína a liehovín a chrániť ich pred napodobňovaním.
Pivo smerovalo do Nemecka, kým ho vo februári zadržali v antverpskom prístave. Spoločnosť Molson Coors Beverage toto pivo v súčasnosti do Európy nedováža a belgickí colníci odmietli oznámiť, kto si ho objednal. Odberateľ v Nemecku "bol informovaný a rozhodnutie nespochybnil", uviedla obchodná organizácia vo vyhlásení.
Belgickí colníci uviedli, že zničenie plechoviek zaplatilo združenie Comité Champagne. Podľa ich spoločného vyhlásenia bolo vykonané "s maximálnym ohľadom na životné prostredie tým, že sa zabezpečilo, že sa celá dávka, obsah aj obal, recyklovali ekologicky zodpovedným spôsobom".