Šesťdesiat percent hospodárstva a populácie Indonézie je v súčasnosti sústredených na neveľkom ostrove Jáva. Zbaviť sa „jávacentrizmu“ a prispieť k vyrovnanejšiemu rozdeleniu ekonomického rastu a obyvateľstva by malo nové mesto Nusantara vznikajúce uprostred džungle na ostrove Borneo, ktorá má v budúcnosti prevziať od Jakarty úlohu administratívnej metropoly súostrovia.
Slávnostný ceremoniál na otvorenie nového hlavného mesta je plánovaný na 17. augusta 2024, teda na deň, keď Indonézia oslavuje Deň nezávislosti. "V budúcom roku by malo v meste žiť 100-tisíc ľudí, do roku 2045 by mala mať Nusantara takmer dva milióny obyvateľov," povedal Českej televízii predseda úradu pre novú metropolu Bambang Susantono na stredajšej prezentácii projektu v Jakarte.
Susantono uviedol, že centrálna poloha novej metropoly by mala prispieť k väčšiemu rozvoju okrajových častí Indonézie, ktoré za ostrovom Jáva zaostávajú. "Chceme zabezpečiť udržateľnejší rast a sociálnu rovnosť," vyhlásil.
Ak všetko pôjde podľa plánov indonézskej vlády, HDP provincie Východný Kalimantan, kde sa Nusantara stavia, by malo do roku 2045 vzrásť trojnásobne. Výstavba nového mesta by tiež mala uľaviť Jakarte, ktorá sa potýka s preľudnenosťou, špínou, smogom a častými ničivými záplavami.
V prvej fáze v budúcom roku by sa malo do Nusantary presunúť asi 17-tisíc štátnych úradníkov, policajtov a členov armády. Bývať tam bude aj na 30-tisíc robotníkov, ktorí mesto budujú, zvyšok budú tvoriť miestni obyvatelia. Nusantara bude už v tejto fáze plne funkčný, budú tu zdravotnícke, vzdelávacie či kultúrne zariadenia, uviedol predseda úradu pre novú metropolu Susantono.
V definitívnej podobe má byť Nusantara rozlohou štyrikrát väčšou ako Jakarta, iba 25 percent má byť ale zastavané územie, zatiaľ čo 65 percent mesta by mal tvoriť umelo vypestovaný tropický les. Obyvateľov by nemalo byť viac ako dva milióny, tak aby nebola narušená rovnováha s prírodou, vyhlásil Susantono. Indonézia tiež sľubuje, že Nusantara bude do roku 2045 uhlíkovo neutrálne, ako prvé indonézske mesto.
Ekologickí aktivisti ale kritizujú, že nová metropola ďalej zmenší plochu, na ktorej žijú ohrození živočíchy ako orangutany, a vezme domorodcom pôdu, ktorá je pre nich zdrojom obživy.
Susantono na otázku českých novinárov na túto kritiku povedal, že indonézske úrady spolupracujú s medzinárodnými organizáciami, ako je Svetový fond na ochranu prírody, aby zabezpečili, že projekt bude v súlade s prírodou. Pracujú tiež na opätovnom zalesňovaní oblasti a okrem iného zriadia na jednom z ostrovov, ktoré budú súčasťou mesta, rezerváciu pre starých orangutanov, napríklad zo zoologických záhrad, ktoré už nemožno vrátiť do voľnej prírody.