V Sudáne dnes pokračujú boje napriek druhému pokusu o dočasné prímerie, ktoré sa malo začať v stredu o 18.00 SELČ uviedla agentúra Reuters. Podľa OSN si konflikt medzi armádou a polovojenskými Jednotkami rýchleho nasadenia (RSF) od soboty vyžiadal najmenej 296 obetí a vyše 3000 zranených. Humanitárnu situáciu v krajine zhoršuje stav nemocníc - v Chartúme i v okolí je 70 percent z nich mimo prevádzky, výpadky prúdu a akútny nedostatok jedla a vody. Tisíce civilistov utekajú predovšetkým do susedného Čadu.
Obyvatelia sudánskej metropoly a veľkých miest Bahrí a Umdurmán dnes Reuters potvrdili pokračujúce boje. Po útoku na sklad zbraní blízko chartúmského medzinárodného letiska dnes ráno vypukol veľký požiar, podľa miestnych obyvateľov sa hasičom nedalo dovolať, uviedol server BBC News.
Podľa očitých svedkov a obyvateľov Chartúmu má armáda kontrolu nad prístupom do metropoly a snaží sa odstrihnúť zásobovacie trasy RSF. "Armáda aktuálne ostreľova niekoľko cieľov RSF v Chartúme a Bahrí," uviedol korešpondent televízie Al-Džazíra. Dodal, že jedny z najťažších bojov prebiehajú pri armádnom veliteľstve.
Svetová zdravotnícka organizácia v stredu uviedla, že konflikt si doteraz vyžiadal takmer tristo obetí a tritisíc zranených, celková bilancia je ale pravdepodobne oveľa vyššia. Mnoho tiel zostáva v uliciach, keďže ich odpratanie je v tejto chvíli príliš nebezpečné.
Druhý pokus o pokoj zbraní podľa RSF zlyhal pri napadnutí jej jednotiek v Umdurmáne, Reuters sa ale tvrdenia milície nepodarilo overiť. O zabezpečení schodného prímeria v Sudáne bude dnes rokovať s lídrami Africkej únie, Arabskej ligy a ďalších relevantných organizácií generálny tajomník OSN António Guterres.
Na evakuáciu svojich občanov, ktorých sa podľa odhadov v Sudáne nachádza viac ako tisíc, zatiaľ pre zlú bezpečnostnú situáciu rezignovali európske krajiny a tiež Spojené štáty.
Japonsko plánuje podľa agentúry Kjódó vyslať vojenské lietadlá do Džibutska, na vhodný moment pre evakuáciu tam majú počkať na japonskej vojenskej základni otvorenej v roku 2011 v rámci protipirátskej misie.
Už pred začiatkom konfliktu čelila zhruba štvrtina 45 miliónov sudánskych obyvateľov hladu, Svetový potravinový program ale operácie v krajine prerušil po tom, ako boli v sobotu zavraždení traja pracovníci organizácie.